Ko je izostavljen iz spisa afere "Respiratori"?

Radiosarajevo.ba
Ko je izostavljen iz spisa afere "Respiratori"?
Foto: A. K. /Radiosarajevo.ba / Tužilaštvo BiH

Petak, 5. maj, popodnevni sati. Glasnogovornik SIPA-e Luka Miladinović dobio je zadatak da probranim redakcijama dojavi da su pripadnici SIPA-e započeli pretres u Federalnoj upravi civilne zaštite. I to po naredbi Suda BiH. Ali ono što se, uistinu, dešavalo tog dana nije objavljeno u medijima, prenosi Oslobođenje.

Sutkinja Tatjana Kosović po formaciji je sudija za prethodni postupak Suda BiH. Sudija za prethodni postupak, skraćeno SPP, zadužen je za izdavanje naredbi za pretrese, izdavanje naredbi za primjenu posebnih istražnih radnji, i na koncu za razmatranje tužilačkog prijedloga za određivanje pritvora.

Istraga Tužilaštva BiH u predmetu „respiratori“ već je trajala, ali do tog 5. maja formalno nije uspostavljena nadležnost Suda Bosne i Hercegovine. No, da bi pretresli prostorije Federalne uprave civilne zaštite, državni su tužioci morali imati naredbu Suda BiH, odnosno sudije za prethodni postupak.

Šta se moralo poklopiti da dođe do hapšenja?

Tatjana Kosović ne slovi za povjerljivu sutkinju Milana Tegeltije, Gordane Tadić, Dubravka Čampare i ostalih nosilaca pravosudnih funkcija koji su na neki način, direktno ili indirektno, bili u uključeni u predmet respiratori.

Iako su, prema informacijama Oslobođenja, najavili da će redovnim putem tražiti naredbe za pretres Civilne zaštite, postupajući državni tužioci su se predomislili. Sačekali su da istekne redovno radno vrijeme i da sutkinja Tatjana Kosović ode kući, a onda su u 15 sati tog 5. maja zatražili izdavanje „usmene naredbe“ za pretres, jer su istražitelji dobili informaciju da neko uništava dokaze. Tatjana Kosović je zaobiđena, sudija za prethodni postupak je postao - Nenad Šeleda.

Ipak, kako tužioci nisu tokom pretresa pronašli dokaze za „ometanje pravde“, tog dana nije bilo hapšenja.

„Hitni“ postupak krenuo je redovnim putem, pa je predmet vraćen sutkinji Tatjani Kosović. Tužilaštvo BiH ponovo je bilo u problemu, ali onda je došao 27. maj. Sutkija Kosović je, prema informacijama Oslobođenja, tada najavila da od petka popodne ide na godišnji odmor i to je bio signal Tužilaštvu BiH i Gordani Tadić.

Stvari su se poklopile. 

Dežurna sutkinja tokom vikenda bila je Dalida Burzić, osoba od povjerenja Milana Tegeltije i doktora Muhameda Ajanovića, dekana Stomatološkog fakulteta u Sarajevu koji, uglavnom, vodi kadrovsku politku u pravosuđu. Postupajući tužitelji u četvrtak su odmah krenuli u akciju i, uprkos protivljenju inspektora SIPA-e, uhapsili su federalnog premijera Fadila Novalića, suspendovanog direktora FUCZ Fahrudina Solaka i direktora Srebrene maline Fikreta Hodžića.

Po Zakonu o krivičnom postupku, nakon 24-satnog zadržavanja u SIPA-i, osumnjičeni se prebacuju nadležnost Tužilaštva, onda, opet, u roku od 24 sata moraju biti prebačeni u nadležnost sudije za prethodni postupak.

Kako je sutkinja Tatjana Kosović bila uzela odmor – o tužilačkom prijedlogu za pritvor odlučivala bi dežurna sutkinja – Dalida Burzić.

No, onda se desio preokret. 

Sutkinja Kosović je, zbog privatnih problema, morala prolongirati godišnji odmor i ostala je na Sudu BiH.

Plan Tužilaštva BiH se počeo raspadati. 

Dalida Burzić nije mogla odlučivati o pritvoru, ali je, uprkos tome što nije imala nikakvog posla, u zgradi Suda BiH ostala do ranih jutarnjih sati u nedjelju kako bi mogla izvještavati Muhameda Ajanovića i Milana Tegeltiju o „razvoju situacije“. Na koncu, Fadilu Novaliću i ostalima pritvor nije određen. Slučaj respiratori je, faktički, počeo propadati. No, i nije čudno.

Kako piše Oslobođenje u posjedu su dokumenata Tužilaštva BiH iz kojih je sasvim jasno kako je Gordana Tadić sa svojih troje tužilaca i njihovim ideologom provodila selektivnu pravdu. 

Kompletan tekst čitajte na OVOM linku.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije