Izmjene Krivičnog zakonika RS dodatno organičavaju već ugroženu slobodu izražavanja

3
Radiosarajevo.ba
Izmjene Krivičnog zakonika RS dodatno organičavaju već ugroženu slobodu izražavanja
FOTO: Radiosarajevo.ba / Milorad Dodik

Inicijativa za monitoring evropskih integracija BiH se oštro protivi usvajanju Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika u bosanskohercegovačkom entitetu Republici Srpskoj.

Saopštenje prenosimo u cijelosti.

Pomenute izmjene i dopune, kojima se između ostalog kriminalizuje kleveta, su suprotne zahtjevima koje Bosna i Hercegovina mora ispuniti za otvaranje pregovora i punopravno članstvo u Evropskoj uniji. Upitna je stvarna opredijeljenost vlasti u RS-u za zaštitu, odbranu i promociju ljudskih prava i sloboda obzirom da su ubrzo nakon dodjeljivanja kandidatskog statusa za Bosnu i Hercegovinu krenuli sa usvajanjem ovog i najavili usvajanje drugih restriktivnih zakona.

Nenad Marković objavio fotografiju i poručio: 'Ovo je Bosna'

Nenad Marković objavio fotografiju i poručio: 'Ovo je Bosna'

Bosna i Hercegovina, odnosno svi nivoi vlasti moraju garantovati slobodu izražavanja, medija i zaštitu novinara. Iz Delegacije EU u BiH upozoravaju da kriminalizacija klevete u Republici Srpskoj ima potencijal da pogorša ove slobode, ističući već postojeću praksu političara i javnih zvaničnika u BiH da koriste mogućnost tužbi kako bi zastrašili novinare i primorali ih na autocenzuru.

Na isto ukazuje i dio organizacija civilnog društva i medija iz RS-a u nedavno potpisanoj deklaraciji "Zajedno protiv ograničavanja prava i sloboda", odnosno prigovorima na pomenuti Nacrt zakona.

OHR o izmjenama Krivičnog zakona RS: 'Mediji moraju raditi bez straha i političkog pritiska'

OHR o izmjenama Krivičnog zakona RS: 'Mediji moraju raditi bez straha i političkog pritiska'

Donosioci odluka u Bosni i Hercegovini usko tumače prioritet 12, govoreći samo o osiguranju odgovarajućeg sudskog procesuiranja predmeta prijetnji i upotrebe nasilja nad novinarima i medijskim radnicima, odnosno osiguravanu finansijske održivosti sistema javnih RTV servisa. Pomenuti prioritet posebno ističe ove zadatke, ali samo njihovim ispunjenjem neće biti garantovana sloboda izražavanja. Sporni Nacrt i najave drugih zakonodavne aktivnosti koje idu u smjeru restrikcija to dokazuju. Zato je neophodno detaljnije tumačenje 14 prioriteta od strane Evropske komisije kako vlasti u Bosni i Hercegovini ne bi proizvoljno određivale napredak ispunjenja obaveza.

Ovaj pokušaj izmjena i dopuna Krivičnog zakonika je u suprotnosti i sa prioritetom koji od Bosne i Hercegovine traži osiguravanje poticajnog okruženja za civilno društvo. Osim što bi se usvajanjem Nacrta značajno ograničio već skučeni prostor za djelovanje organizacija civilnog društva u RS-u, sami proces izmjene zakona iz kojeg je civilno društvo u potpunosti isključeno i uvredljive izjave koje im je zbog neslaganja sa Nacrtom uputio predsjednik Republike Srpske Milorada Dodika govore u kakvom okruženju trenutno rade.

OSCE o izmjenama Krivičnog zakona RS: 'Ovo vidimo kao korak unazad'

OSCE o izmjenama Krivičnog zakona RS: 'Ovo vidimo kao korak unazad'

Iako predlagač ističe da je kleveta krivično djelo i u nekim državama članicama Evropske unije, zanemaruju sudsku praksu i razvijenost demokratske kulture u tim zemljama. Alternativni izvještaji Inicijative za monitoring evropskih integracija BiH i izvještaji Evropske komisije godinama upozoravaju da je pravosudni sistem u Bosni i Hercegovini neefikasan i pod stalnim pritiscima i/ili direktnim utjecajima političkih aktera. Shodno navedenom, opravdana je zabrinutost da bi sporne izmjene i dopune bile korištene za ograničavanje slobode izražavanja novinarima, aktivistima, ali i svim građanima Republike Srpske, odnosno Bosne i Hercegovine.

Evropska komisija je 2022. godine pozvala države članice da preispitaju "svoje pravne okvire primjenjive na klevetu kako bi osigurale da tužioci ne upotrebljavaju postojeće pojmove i definicije protiv novinara ili boraca za ljudska prava u kontekstu očito neosnovanih ili zlonamjernih sudskih postupaka protiv javnog sudjelovanja."

Dragan Bursać: A ko će Dodika kažnjavati za klevetu i uvrede?

Dragan Bursać: A ko će Dodika kažnjavati za klevetu i uvrede?

Ova preporuka, ali i smjernice međunarodnih organizacija kojima se poziva na dekriminalizaciju klevete ukazuju da su pomenute izmjene i dopune Krivičnog zakonika Republike Srpske korak unazad za slobode i evropski put Bosne i Hercegovine.

Zbog svega navedenog pozivamo vlasti u Republici Srpskoj da povuku Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske. Sve medije, organizacije civilnog društva, akademsku zajednicu i građanke i građane Republike Srpske, odnosno Bosne i Hercegovine pozivamo da javno reaguju i ukažu na negativne posljedice koje usvajanje ovog Nacrta može imati po ostvarivanje prava i sloboda.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije