Iz Službe za poslove sa strancima optuženi za organizirani kriminal
TužilacTužilaštva BiH podigao je optužnicu protiv: Borisa Kordića, zaposlenog na poziciji šefa Terenskog ureda Mostar u Službi za poslove sa strancima BiH, Josipa Kvesića, zaposlenog na poziciji inspektora za strance u Terenskom uredu Mostar u Službi za poslove sa strancima BiH, Vlatke Puljić, direktorice i ovlaštene osobe u poduzeću „Vlamon“ d.o.o. Čitluk, Luca Cobre, državljanina Republike Italije, Ane Miličević i pravne osobe „Vlamon“ d.o.o. Čitluk, koje zastupa Vlatka Puljić.
"Optuženi se terete da su, u razdoblju od 2012. do 2014. godine, djelujući kao organizirana kriminalna skupina, koju je organizirao i kojom je rukovodio prvooptuženi Kordić, sudjelovali u počinjenu kaznenih djela, čije su žrtve i oštećeni uglavnom bili strani državljani, najviše iz Republike Italije, predstavnici nevladinih udruženja, poduzetnici ili vlasnici poslovnih subjekata, koji borave ili posluju na području Hercegovine u Međugorju i okolnim mjestima", navodi Tužilaštvo BiH.
Prema prikupljenim dokazima, optuženi Kordić i Kvesić, su zloupotrebljavali svoj službeni položaj i ovlasti u okviru Službe za poslove sa strancima BiH, u pogledu izdavanja dozvola za boravak stranim državljanima, te u dogovoru sa drugim optuženim, zastrašivali strane državljane i od njih nezakonito iznuđivali novac ili druge pogodnosti, prijeteći im da će im kao ovlaštene službene osobe, onemogućiti ili uskratiti boravak u Bosni i Hercegovini, te izvršiti njihovo višegodišnje protjerivanje iz BiH.
"Optuženi se terete da su u svrhu organiziranog kriminala i iznuda, osnovali poduzeće „Vlamon“ u Čitluku, te upućivaoli prijetnje i iznude italijanskim državljanima, tražeći novac, te kasnije i preuzimanje hotelskog kompleksa kojim su upravljali državljani Italije i nevladine organizacije iz Italije, kako bi prisilili strane državljane da poduzmu radnje na štetu svoje imovine, sve ciljem pribavljanja protupravne imovinske koristi, kako bi preuzeli upravljanje hotelom na period od 15 godina, uz zakupninu višestruko ispod tržišne cijene zakupa", ističu iz Tužilaštva BiH.
Također, optuženi se terete i da su prijetili stranim državljanima, da će putem svojih veza u inspekcijskim i drugim organima u BiH, ukoliko ne udovolje njihovim zahtjevima, inicirati provođenje navodnih prekršajnih i drugih postupaka i ometati njihov rad, što su i činili prema određenim pravnim subjektima na području Međugorja.
Također, prikupljeni su i dokazi da su optuženi zloupotrebljavali svoj službeni položaj, prijetili italijanskim državljanima progonom i višegodišnjom zabranom ulaska u BiH, ako im ne uplate novčane iznose od 20.000 eura ili više.
"Optuženi djelatnici SPS, također se terete za zloupotrebe položaja i nezakonitosti u postupanju prema jednoj državljanki Crne Gore, tijekom njenog boravka u BiH. U okviru ovog predmeta, u kojem postupa jedan od najiskusnijih tužitelja Tužiteljstva BiH, zajedno sa svojim timom, provedena je sofisticirana i detaljna istraga uz provođenje posebnih istražnih radnji i korištenjem prikrivenih istražitelja, te su na taj način prikupljeni detaljni i kvalitetni dokazi protiv optuženih. Optuženi se, između ostalog, terete za kaznena djela organiziranog kriminala (čl. 250 KZBiH), zloupotrebe položaja ili ovlasti (čl.220 KZBiH) i iznude (čl. 295 KZBiH)", navode iz Tužilaštva BiH.
U optužnici se predlaže pozivanje i ispitivanje 30 svjedoka i ovlaštenih službenih osoba, među kojima i prikriveni istražitelji, kao i veći broj stranih državljana. Optužnica će, zajedno s dokaznim materijalom, biti proslijeđena Sudu BiH.
Tužilaštvo BiH zajedno s partnerskim agencijama za provođenje zakona, nastavlja borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije, naročito u predmetima gdje se dešavaju zloupotrebe položaja od ovlaštenih službenih osoba u institucijama BiH.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.