GSS Sarajevo uz podršku EU u novom projektu koji će trajati 21 mjesec
Gorska služba spašavanja Sarajevo uz podršku Evropske Unije u Sarajevu održala je prvu promociju projekta “Poboljšanje spremnosti za hitne intervencije i koordinisani odgovor u pograničnom području Srbije i Bosne i Hercegovine“.
Projekat će trajati 21 mjesec i vrijedan je 375.712,48 eura.
“Kroz ovaj projekat mi smo već nabavili motorne sanke, kvad vozilo, prikolicu za povrijeđene kao i dio medicinske opreme. I to će nam značajno olašati funkcionisanje u budućnosti. Takođe, zajedničke obuke koje ćemo sprovoditi sa kolegama iz Bosne i Hercegovine doprinjeti će da budemo spremniji za svaku eventualnu vanrednu situaciju u budućnosti”, rekao je Branislav Ćurčin, spasilac Gorske službe spašavanja Srbije.
Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara
Dijana Rađo, iz Gorske službe spasavanja Stanica Sarajevo istakla je značaj zajedničkog djelovanja u pograničnoj oblasti, kao i važnost dobro obučenih spasilaca u oblastima spašavanja iz voda, kao i sa planina.
Projektne aktivnosti bit će realizovane u Zlatiborskom okrugu, kao i u Bosni i Hercegovini, i to u Brčkom, Foči, Orašju, Bjeljini, Sarajevu, Trnovu, Hadžićima.
“Gorske službe spašavanja iz republika bivše Jugoslavije već 10 godina intenzivno sarađuju, i nadam se da će ovaj projekat pomoći da se ta saradnja podigne i na viši nivo”, smatra Dženadin Veladžić, Gorska služba spašavanja Federacije BiH.
Senad Kovačević iz Civilne zaštite Opštine Hadžići rekao je da bi Gorske službe spašavanja trebalo da budu više prepoznate u sistemu civilne zaštite, dok je Adnan Osmanović iz Gorske službe spašavanja distrikt Brčko, potvrdio njegove riječi i dodao da će zajednička saradnja podići i svijest u javnosti o pitanjima civilne zaštite.
“Kroz ovaj projekat mi smo već nabavili opremu za Planinarski dom u Rastištu, i zahvaljujući tome uslovi za boravak su podignuti na značajno viši nivo”, objasnio je Nenad Lečić, iz planinarskog udruženja “Tara”.
Osim specifičnih ciljeva projekta plan je da se podigne svijest stanovništva kako treba da se ponašaju u slučaju velikih prirodnih katastrofa, ali i doprinese širenju volonterizma, navodi se u saopćenju GSS Sarajevo.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.