Gjenero: Mađarska se već dugo ponaša kao da nije članica EU i nanosi joj štetu

4
Radiosarajevo.ba
Gjenero: Mađarska se već dugo ponaša kao da nije članica EU i nanosi joj štetu
Foto: PrtScr / Davor Gjenero

Mađarska je danas najavila da neće podržati Rezoluciju da se 11. juli proglasi Međunarodnim danom sjećanja i obilježavanja genocida 1995. godine u Srebrenici o kojoj će Generalna skupština (GS) Ujedinjenih nacija (UN) glasati 23. maja 2024. godine, izazivajući oštre reakcije u domaćoj i međunarodnoj javnosti. Ali ne i pretjerano iznenađenje budući mađarska vlada s Viktorom Orbanom na čelu otvorenom podržava secesionističku politiku lidera bosanskih Srba Milorada Dodika.

Ugledni politolog i politički analitičar iz Hrvatske Davor Gjenero ocijenio je da se "mađarska administracija već dugo ponaša kao da njihova država ne pripada Europskoj uniji".

"I da Europska unija nije zajednica utemeljena na skupnim vrijednostima, a nastala kao projekt izgradnje mira.  Valja biti iskren i reći da Mađarska nije jedina država koja Europsku uniju doživljava kao 'bankomat', a mađarske javne vlasti nisu jedine koje s prezirom gledaju na zajedničke vrijednosti vladavine, prava, građanskih sloboda, nepromjenjivosti granica", kaže Gjenero za portal Radiosarajevo.ba.

Nepovoljni vremenski uvjeti otkazali utrku u St. Moritzu: Evo kada Elvedina nastavlja takmičenje

Nepovoljni vremenski uvjeti otkazali utrku u St. Moritzu: Evo kada Elvedina nastavlja takmičenje

Iako je, dodaje Gjenero, u okviru Maastriških kriterija i Amsterdamskih mehanizama stvorena pretpostavka da se državi članici, koja sustavno krši načelo vladavine prava, uskrati pravo glasa u Uniji i sustegnu joj se sredstva iz EU fondova, to se u Uniji zasnovanoj na odlučivanju načelom konsenzusa, ipak ne događa.

"Interes protivnika Europske unije je da unutar EU bude što više članica koje dovode u pitanje skupne vrijednosti i koje slabe zajedničke Unije politike. Vrlo je opasno da u tako važnom pitanju, kao što je ono vezano uz genocidu u Srebrenici, posljednji formalno, od strane međunarodnih sudskih institucija utvrđeni genocid na teritoriju Europe, ne postoji zajednički stav svih članica. To je vrlo štetno za Uniju, kao najvažnijeg međunarodnog zagovornika zaštite ljudskih prava", zaključio je Gjenero.

Podsjetimo, Dodik danas, 15. maja, dobio je u Budimpešti podršku sadašnje mađarske vlade u nastojanjima da spriječi donošenje rezolucije kojom bi UN podsjetili na genocid nad Bošnjacima Srebrenice 1995. godine i odali počast žrtvama tog zločina. Dodik već godinama njeguje dobre odnose s vladom Viktora Orbana, a u srijedu je, nakon susreta s njim, održao i sastanak s ministrom vanjskih poslova Peterom Szijjartom, koji je nakon toga pred novinarima ponovio kako Budimpešta bezuvjetno podupire aktualnog predsjednika bh. entiteta Republike srpske i ne smatra ga odgovornim za probleme koji postoje u BiH.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije