EU će se baviti sopstvenim problemima - a šta da radi BiH?

Lana Ramljak
EU će se baviti sopstvenim problemima - a šta da radi BiH?
Avaz / Osman Topčagić
Referendum u Velikoj Britaniji, kojim su njeni građani odlučili da žele napustiti Evropsku uniju, pokazao je duboke podjele u ovoj zemlji, po svim pitanjima, izjavio je za portal Radiosarajevo.ba Osman Topčagić, stručnjak za evropske integracije.

Topčagić, koji je bivši direktor Direkcije za evropske integracije BiH te nekadašnji ambasador Bosne i Hercegovine pri EU, prokomentirao je danas kako smo svjedočili međustranačkim podjelama, podjelama po regijama, podjeli između stanovništva po starosti, podjelu malih i velikih biznisa...

Sigurno je da Velika Britanija i Evropska unija poslije ovoga neće biti iste. Kako će se stvari odvijati, ostaje da vidimo“, istaknuo je naš sagovornik, dodavši kako britanska vlada sada treba donijeti odluku o izlasku iz EU.

Tu odluku vjerovatno treba potvrditi i parlament a potom će formalno obavijestiti Vijeće EU da napuštaju zajednicu.

„Od tog momenta počinju pregovori o budućim odnosima, a u međuvremenu će Britanija nastojati da zaustavi pad funte i izvrši pozitivan utjecaj na ekonomiju“, ocijenio je Topčagić. „S druge strane, EU se također priprema za novu situaciju. Ostaje 27 članica i one treba da se između sebe dogovore kakav će stav zauzeti u pregovorima. Prije svega, treba da nastoje da zadrže jedinstvo EU, jer ono čega se svi boje, već se od jutros najavljuje i, sigurno, ovo je poticaj daljem jačanju ekstremnih snaga u cijeloj Evropi.“

Pitamo Topčagića šta ovo znači za proces evropskih integracija Bosne i Hercegovine, na što on odgovara:

„Sigurno je da pitanje proširenja nije ni dosad bilo najvažnije pitanje među zemljama članicama. Ali, taj proces je njihova zvanična politika i ona ostaje na snazi. Unatoč tome što će se u EU u budućnosti baviti vlastitim problemima, mi moramo nastaviti da ispunjavamo postavljene zadatke i moramo pokušati da napredujemo. Pred nama su konkretni zadaci – ako ih ispunimo dobit ćemo upitnik, a sljedeći korak je kandidatski status. Istina, taj će se proces odvijati bez nekog velikog entuzijazma unutar EU, ali nije ga bilo ni do sada.“

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije