Edward Joseph: Lavrov je dao “poljubac smrti” projektu Otvoreni Balkan
Poznati profesor američkog Univerziteta John Hopkins i vanjskopolitički analitičar Edward P. Joseph, koji je služio u Bosni i Hercegovini i na Kosovu, napisao je da, kao što treba zahvaliti ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu za „ubrizgavanje života u NATO“, tako treba kazati svaka čast Sergeju Lavrovu, šefu diplomatije Rusije, što je jučer dao „poljubac smrti“ projektu Otvoreni Balkan (Open Balkan).
„Ova ideja Trampove administracije unapređuje agendu strateškog partnera Rusije u regionu, Srbije, pod vodstvom Aleksandra Vučića“, napisao je Joseph.
Šef ruske diplomatije priznao je na jučerašnjoj konferenciji za novinare upriličenoj povodom njegovog nedolaska u Beograd, a nakon što su Bugarska, Sjeverna Makedonija i Crna Gora hrabro zabranile prelet njegovom avionu, da „NATO i EU hoće da pretvore Balkan u svoj projekat pod nazivom „zatvoreni Balkan“.
Ponovno brojanje glasačkih listića u ovom bh. gradu: Rok za podnošenje zahtjeva ističe večeras
Dodao je da briselski rukovodioci „nisu htjeli da potvrdimo rusku poziciju po pitanju Kosova, BiH, te da izrazimo podršku inicijativi Beograda Otvoreni Balkan“. Prema pisanju beogradskog lista „Danas“, time je, kako se tumači, Lavrov zapravo priznao čija je ideja Otvoreni Balkan…
Nadalje, Joseph je primijetio da glavni ruski medij u Srbiji, Sputnjik Srbija dosljedno podržava ideju Otvorenog Balkana.
„A zašto ne?“, upitao je ovaj autor.
„Otvoreni Balkan je otvoreni poziv za Vučića da iskoristi ekonomsku veličinu Srbije za političku prednost, oslobođenu političkih ograničenja ili vrijednosti EU. Otvoreni Balkan jednako je „srpski svet“, napisao je Joseph.
Pojasnio je kako su, vjerujući da se Vučić želi pridružiti EU, američki zvaničnici zaista prihvatili ideju da je „trgovina“ jednaka „povjerenju“.
„Ono što se mora uzeti u obzir jeste karakter režima s kojim se trguje. Pitajte Ukrajinu: do 24. februara Rusija je bila glavni trgovinski partner Kijeva, za uvoz i izvoz“, naveo je, dodajući da treba pitati i Japan, Južnu Koreju ili Tajvan je li trgovina izgradila povjerenje s Kinom.
„Ista je priča na Balkanu. Srbija je prvi trgovinski partner Crne Gore u uvozu i izvozu, a Beograd je na posljednjem mjestu po povjerenju. Nedavna podrška premijera Crne Gore Dritana Abazovića Otvorenom Balkanu produbila je podjele u toj zemlji“, upozorio je.
„Svaka zemlja Balkana koja se suočava s izravnom prijetnjom Srbije je skeptična, ako ne i sumnjičava prema Otvorenom Balkanu“, upozorio je Joseph.
Slično je, veli, i EBRD primijetio u slučaju naše BiH da ključni ekonomski problemi imaju uzroke „političke prirode“.
„Baš kao što je Putin potaknuo NATO, nadamo se da će Lavrov potaknuti alternative Otvorenom Balkanu koje će da grade zajedničko regionalno tržište, ali na zajedničkim vrijednostima EU“, zaključio je Joseph.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.