Derek Chollet: SAD “istražuje sve opcije” o slanju vojske u BiH
Derek Chollet, specijalni savjetnik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država, izjavio je za The Guardian da posebna sjednica Narodne Skupštine Republike Srpske predstavlja "značajan korak ka secesiji" te da, što se tiče međunarodnog vojnog prisustva u BiH, SAD "istražuje sve opcije".
“Ovakvi koraci, na koje poziva nacionalistički lider Milorad Dodik, predstavljali bi značajan korak ka secesiji. Vjerovatno će doći do šestomjesečnog čekanja prije nego što odluke skupštine stupe na snagu, ali bi glasanje moglo započeti otkucavanje sata prema mogućem povratku sukoba”, navodi se u tekstu koji prenosi portal N1.
Chollet je posjetio našu zemlju prošlog mjeseca “diplomatske ofanzive” Bidenove administracije da se pozabavi dugotrajnim problemima i prijetnjama Milorada Dodika da će uspostaviti vojsku RS.
Obavještenje za stanovnike Sarajeva: U ovim ulicama danas mogući prekidi u vodosnabdijevanju
“Zaista smo pokušali da ubrzamo neke od naših diplomatskih napora da pokušamo da ovo vratimo sa litice”, rekao je Chollet za Guardian, te dodao da 26 godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma u BiH govori o potencijalnom povratku u sukob ili velikoj krizi “što nas duboko zabrinjava”, dodao je Chollet za The Guardian.
On je podvukao da je Vojska RS provodila etničko čišćenje u BiH tokom rata, te opsadu Sarajeva koja je trajala skoro četiri godine i uništenje Srebrenice, “sigurne zone” Ujedinjenih Nacija.
“Ovo je pitanje s kojim se mnogi ljudi u ovoj administraciji, od predsjednika Bidena pa naniže, dugo povezuju i lično imaju jake stavove o njemu”, rekao je Cholett.
On je rekao da je predao pismo koje je američki državni sekretar Antony Blinken uputio bosanskim liderima, naglašavajući da je mir u BiH prioritet za administraciju.
Blinkenovo pismo također sadrži prijetnju sankcijama političkim liderima koji prijete miru u BiH, a Dodik - koji je glavna meta te prijetnje, izjavio je da ga nije briga za sankcije.
Chollet je izjavio da vjeruje da one ipak mogu imati uticaja.
“Mislim da smo vidjeli neke dokaze da poluga koju imamo, koja uključuje politike poput sankcija, može biti efikasna u oblikovanju ponašanja”, rekao je.
Što se tiče mogućnosti jačanja međunarodnog vojnog prisustva u BiH, koje sada čini samo nekoliko stotina vojnika EU, Chollet je rekao da ne želi da komentariše unaprijed ali je izjavio da “istražuju sve opcije”.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.