Denis Bećirović o inicijativi za smjenu Konakovića: "Postupio je odgovorno na nepoštivanje odluka"
/ Komentari (4)
Povratak na članakNAPOMENA: Komentari su isključivo lični stavovi autora. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i pisanja komentara koji podstiču na mržnju. Strogo zabranjen bilo kakav govor mržnje na portalu radiosarajevo.ba, zbog kojeg možete biti krivično procesuirani. Radiosarajevo.ba ima pravo i obavezu da na zahtjev zvaničnih organa dostavi podatke o korisniku čiji komentari sadrže govor mržnje, kao i da korisniku trajno blokira pristup. Obaviještavamo vas da svaki čitatelj dobrovoljno pristupa čitanju i kreiranju komentara i prihvata mogućnost da neki komentari mogu sadržavati narativ koji je u suprotnosti sa vjerskim, nacionalnim, moralnim i drugim načelima. Radiosarajevo.ba ima pravo da obriše sporne ili prijavljene komentare bez najave i objašnjenja. Radiosarajevo.ba koristi automatski sistem prepoznavanja i uklanjanja govora mržnje i drugih neprimjerenih sadržaja u komentarima.
„Pokret povratka“ kršćanstvu sve snažniji na Kosovu. Tijekom posljednjih mjeseci zabilježena su brojna krštenja na Kosovu, iako se na popisu stanovništva iz 2024 godine 93% stanovništva izjasnilo kao muslimani, a samo 1,75% kao rimokatolici. Kršćanski obraćenici na Kosovu nadaju se oživjeti predislamsku prošlost koju vide kao ključ svog europskog identiteta. Kršćanski identitet - Mali broj kršćanskih aktivista etničkih Albanaca, obraćenika s islama, pozivaju svoje sunarodnjake da na Crkvu gledaju kao na izraz svog identiteta. Oni to nazivaju „Pokretom povratka“, pokušajem oživljavanja predislamske prošlosti koju vide kao sidro razvoja Kosova u Europi i obrane od vjerskog ekstremizma koji se prelijeva s Bliskog istoka, prenosi Katolički tjednik.Naime, prije nego je Osmansko Carstvo osvojilo područje današnjeg Kosova i druga područja Balkana u 14. stoljeću, donoseći sa sobom islam, etnički Albanci bili su prvenstveno katolici.Pod osmanskom vladavinom, koja je trajala do 1912., većina stanovnika Kosova preobratila se na islam. Sada, procesom povratka kršćanskim korijenima, prema riječima svećenika Frana Kolaja, etnički Albanci mogu povratiti svoj izvorni identitet.„Vrijeme je da se vratimo mjestu koje nam pripada — uz Krista”, rekao je otac Kolaj u intervjuu za New York Times.„Prikriveni katolici“.
U prilog kršćanskoj prošlosti svjedoči i činjenica da su arheolozi 2022. otkrili ostatke rimske crkve iz 6. stoljeća u blizini Prištine, a 2023. mozaik s natpisom koji ukazuje da su rani Albanci, ili barem narod koji im je blizak, bili kršćani.Tekst se nastavlja ispod oglasa- Tragovi daleke predislamske prošlosti Kosova također su preživjeli u malom broju obitelji koje su bile vjerne Rimokatoličkoj Crkvi unatoč riziku da budu izopćeni od svojih muslimanskih susjeda.Marin Sopi, 67, umirovljeni učitelj albanskog jezika koji se krstio prije 16 godina, rekao je kako su članovi njegove obitelji generacijama bila „prikriveni katolici“. U djetinjstvu, prisjetio se, on i njegova obitelj obilježavali su ramazan s muslimanskim prijateljima, ali su tajno slavili Božić kod kuće.>Sjevernokorejce koji su bili u kontaktu s kršćanima šalju u zatvor-"Danju smo bili muslimani, a noću kršćani“, rekao je dodajući kako je, otkako je postao kršćanin, 36 članova njegove šire obitelji službeno napustilo islam.
Za muslimane nije legalan ali za sve srbe u svetu jeste...
Bravo za predsjednika ,nije važno iz koje je stranke ako se bori za državu ,a ne ko SDA veleizdajnici ako nisi kleknuo riđanu nevaljaš da te sav narod poštuje.