Davor Gjenero: Koliko je realan washingtonski „non-paper“ za Zapadni Balkan?

7
Radiosarajevo.ba
Davor Gjenero: Koliko je realan washingtonski „non-paper“ za Zapadni Balkan?
Foto: N1 / Davor Gjenero

Portal Slobodna Bosna objavio je danas novi „non-paper“ za Zapadni Balkan. Kako navode riječ je o dokumentu koji stiže iz Washingtona, a od izvora portala bliskih novom šefu američke diplomacije potvrđeno je da je dokument već bio na stolu republikanskog senatora Marca Rubia s Floride, koga je novoizabrani američki predsjednik Donald Trump imenovao za novog američkog državnog sekretara.

Velikodržavna ambicija Beograda

Politolog i politički analitičar Davor Gjenero u razgovoru za Radiosarajevo.ba ističe da, iako je neupitno da su autori non-papera kojeg objavljuje Slobodna Bosna, izrazito dobronamjerni, veliko je pitanje do koje su mjere oni i njihov plan javnih politika realni.

„Naime, ključni problem Balkana je s jedne strane velikodržavna, imperijalna ambicija režima u Beogradu, na kojeg i u EU i u SAD gledaju relativno blagonaklono, uvjereni da bez njega nije moguća stabilnost u ovom prostoru, a drugi je patogeni utjecaj totalitarnog režima Vladimira Putina, koji se odvija između ostalom i preko mehanizama tvrde i meke moći (na primjer SPC) režima u Beogradu. Iako je jasno da u Srbiji postoji veliki otpor prema NATO savezu, stup ovog projekta je kolektivno članstvo zemalja ugroženih projektom „srpskog svijeta” u NATO savezu, što je također posve nerealno“, analizira Gjenero.

Uroš Blažić osuđen na 20 godina zatvora za masovna ubistva u u Srbiji

Uroš Blažić osuđen na 20 godina zatvora za masovna ubistva u u Srbiji

Iako postoje zemlje koje su više od desetljeća u članstvu EU, a do danas nisu ušle u Schengenski prostor, non-paper predviđa primanje država Zapadnog Balkana izravno u Schengenski prostor.

„Pritom nema ni riječi o harmonizaciji javnih politika, prije svega o režimu ulaska bez viza građana trećih zemalja, koji se onda na Schengenskoj granici pojavljuju kao migranti, a u Srbiju ili BiH su ušli kao turisti. Nema ni riječi o tome kako bi se stvarno, kojim mehaizmima, političku većinu u Srbiji prisililo na odricanje od imperijalnih ambicija prema BiH, Crnoj Gori, Kosovu, pa i Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji. Nakon smjene Slobodana Miloševića te su ambicije bile zaustavljene i administracija Zorana Đinđića bila je usmjerena prije svega na modernizaciju Srbije, iako je već ona počela uspostavljati „posebne odnose” s manjim BiH entitetom, ali samo zato što je tada, na kraju serije agresivnih ratova što ih je Miloševićev režim pokrenuo, Srbija bila vojno i politički poražena“, primjećuje sagovornik portala Radiosarajevo.ba.

Kako Srbiju odvojiti od Moskve?

Svi ciljevi koji se navode u projektu, dodaje Gjenero su dobro odabrani.

„Važna su i pitanja dvojnog državljanstva u Crnoj Gori, i pitanja poništavanja „deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda“, i međusobnog priznavanja Kosova i Srbije, te formiranja zajedničkog vijeća općina sa srpskom većinom na Kosovu“, konstatira Gjenero.

Međutim, on postavlja pitanje - kako sve to izvesti?

„U uvjetima kad Vučićev režim ustraje na politici suradnje s Rusijom, odnosom prema procesu pristupanja Europske unije kao prema švedskom stolu, s kojeg se uzima samo ono što ti odgovara, eksponencijalnog naoružavanja režima u Beogradu i otvorenih imperijalnih težnji tog režima prema susjedstvu, ovaj projekt jednostavno ne daje odgovor na pitanje: KAKO? Preciznije, kojim mehanizmima danas Srbiju odvojiti od ruskog patogenog utjecaja, osloboditi je velikodržavnih ambicija i posjesti je kao ravnopravnu za stol s Kosovom, Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom, Makedonijom i Albanijom“, zaključuje Gjenero.

Ko su potpisnici?

Potpisnici non-papera za Zapadni Balkan (imena poznata redakciji „Slobodne Bosne“), predstavnici su euroatlantske i izvanparlamentarne opozicije, akademske zajednice, grupe građana i ugledni pojedinci, koji podnose i upućuju zajedničku inicijativu Europskoj uniji (EU) – predsjednici Europske komisije – Ursuli von der Leyen, visokoj predstavnici za vanjsku politiku Kaji Kallas, povjerenici za proširenje Marti Kos, predsjednici Europskog parlamenta Roberti Metzoli, izvjestitelju Europskog parlamenta za Srbiju Toninu Piculi,

predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, premijeru Republike Srbije Milošu Vučeviću, Skupštini Republike Srbije i svim poslaničkim klubovima, premijeru Republike Kosovo Albinu Kurtiju, predsjednici Republike Kosovo Vjosi Osmani, Skupštini Republike Kosovo i svim poslaničkim klubovima, premijeru Crne Gore Milojku Spajiću, Skupštini Republike Crne Gore i svim poslaničkim klubovima, Predsjedništvu BiH, kao i predstavnicima: NATO saveza-generalnom sekretaru NATO-a Marku Routeu, predsjedniku SAD-a Donaldu Trumpu i državnom sekretaru SAD-a Marcu Rubyju, premijeru Velike Britanije Keiru Starmeru...

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (7)

/ Povezano

/ Najnovije