Budućnost tranzicijske pravde u Europi tema BIRN-ove međunarodne konferencije

0
Fena
Budućnost tranzicijske pravde u Europi tema BIRN-ove međunarodne konferencije
FOTO: Fena / Konferencija BIRN-a

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) je u petak, 15. novembra, u Sarajevu organizirala međunarodnu konferenciju “Budućnost tranzicijske pravde u Evropi”.

Cilj konferencije je okupiti aktere u sferi tranzicijske pravde iz Evrope - predstavnike pravosuđa, organizacija civilnog društva, novinare, naučnike, predstavnike međunarodnih organizacija - kako bi razgovarali o budućnosti mehanizama tranzicijske pravde.

Tokom trajanja panela, govornici će raspravljati o tome kako Ukrajina i Bosna i Hercegovina mogu iskoristiti procese europskih integracija za rješavanje procesa tranzicijske pravde u tim zemljama, kao i o globalnim trendovima u tranzicijskoj pravdi i njenim implikacijama na zapadni Balkan.

Ambasada SAD-a o zaduženju RS: Od 2023. njihov dug iznosi 1,38 milijardi KM, nisu ni pola otplatili

Ambasada SAD-a o zaduženju RS: Od 2023. njihov dug iznosi 1,38 milijardi KM, nisu ni pola otplatili

Konferencija je organizovana u sklopu projekta "Strateški pregled procesa tranzicijske pravde putem medija", koji se realizuje uz podršku Savezne javne službe za vanjske poslove Kraljevine Belgije.

Direktor BIRN-a BiH Denis Džidić u izjavi prije počeka konferencije kazao je da BIRN BiH ove godine obilježava 20 godina rada i da je ovo jedna od njihovih najznačajnijih aktivnosti kojom završavaju veliki projekat koji se tiče paralela BiH i Ukrajine u kontekstu tranzicijske pravde.

"Ono što se u BiH dašavalo na ovom planu jeste tranzicijska pravda koja bi trebala da bude sistemski pristup suočavanja sa prošlošću i saniranja posljedica rata. BiH u tom kontekstu se bavila isključivo procesuiranjem ratnih zločina. Kada govorimo o memorijalizaciji, reparacijama žrtava, institucionalnoj reformi, pravu na istinu, komisija za istinu i pomiranje, mi ili ništa od toga nismo sistemski uradili ili smo radili na način da je dozvoljeno da političke partije tu naprave jedno oružje da se bavimo posljedicama rata na isti način sada, 30 godina kasnije, kao i nekih pet godina nakon rata" ocijenio je Džidić

U tom kontekstu je značajno, nagašava on, da Ministarstvo pravde BiH i Ministarstvo za ljudska prava trenutno rade na nacrtu strategije za tranzicijsku pravdu. 

"Ono što smo mi željeli uraditi ovdje jeste da na konferenciji na neki način ukažemo, iz našeg iskustva od 20 godina, šta je ono šta su glavni propusti čime se nismo bavili i na koji način bi taj proces u budućnosti trebao izgledati. Ono što bi trebalo uraditi jeste, sada kada smo pri kraju procesuiranja ratnih zločina, staviti znatno veći fokus na prva žrtava, pravo na istinu, na fokusiranje kako koristiti sudski utvrđene činjenice", istakao je Džidić.  

Otpravnik poslova Amabasade Ukarajine u BiH Jaroslav Simonov smatra današnju konferenciju jako bitnom, pogotovo za zemlje koje su preživjele ili preživljavaju ratne sukobe i poslijeratno obnavljanje.

"Nažalost, Ukrajina se sada nalazi u takvoj sutuaciji kada govorimo o tranzicijskoj pravdi. Znamo da se to provodi nakon završetka ratnog sukoba. Suočeni smo sa agresijom susjedne zemlje Rusije tako da se nalazimo u permanentnom konfliktu koji sada ima jako veliki intenzitet. Naravno da o tranzicijskoj pravdi, o zaštiti prava žrtava, pronalaženju bliskih i poginulih, možemo govoriti samo nakon zaustavljanja rata, ali već sada moramo se pripremiti da bi to mogli omogućiti u što bržem roku nakon prestanka rata" kazao je Simonov

Nakon konferencije, BIRN BiH će objaviti brošuru s glavnim nalazima, te pružiti moguća rješenja i načine ka boljem razumijevanju potrebe poboljšanja stubova tranzicijske pravde i njihovu praktičnu primjenu u postkonfliktnim društvima.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije