Bivši vojnik JNA: Bio sam zarobljen, a sinoć sam na Čaršiji jeo ćevape

27
I.S.
Bivši vojnik JNA: Bio sam zarobljen, a sinoć sam na Čaršiji jeo ćevape
Foto: A.K./Radiosarajevo.ba / Delegacija iz RS-a stigla u Dobrovoljačku

Danas se navršava 30 godina od napada na kolonu JNA u sarajevskoj ulici Dobrovoljačka. Nakon što su se sat vremena ranije okupile u spomen ovog datuma pripadnici Zelenih beretki, u 11 sati je stigla delegacija Narodne skupštine RS.

Jedan od prisutnih nekadašnjih vojnika JNA se prisjetio događaja od prije 30 godina.

"Ja sam tada bio zarobljen kod Vojne biblioteke, maltretiran. Ali, sinoć sam bio na Čaršiji na ćevapima. Sad sam ovdje. Volio bih da sutra dođem sa svojom porodicom i da sjednem bilo gdje u gradu, da ne moram da razmišljam o prošlosti - već da gledamo naprijed", poručio je on za prisutne novinare.

Policajac heroj: Faris Mehović spasio dva života nakon teške nesreće

Policajac heroj: Faris Mehović spasio dva života nakon teške nesreće

Među brojnim prisutnim delegacijama danas su i Mirko Šarović, predsjednik SDS-a te ministar vanjske trgovine BiH Staša Košarac.

Jedan od predstavnika delegacije iz RS-a Željko Pantelić naveo je kako podignuta optužnica Tužilaštva BiH za slučaj Dobrovoljačka nije obuhvatila period od 20. aprila do 23. maja.

"Mi živimo u nadi da će se podići optužnica i za te događaje", naveo je Pantelić.

Delegacija iz RS-a stigla u Dobrovoljačku - undefined

Foto: A.K./Radiosarajevo.ba: Delegacija iz RS-a stigla u Dobrovoljačku

Zelene beretke su nešto ranije s ovog mjesta poručile kako pozivaju političke stranke iz BiH da zaustave sve političke odnose sa Srbijom - dok ta zemlja ne pusti ratne zarobljenike iz BiH 30 godina nakon rata.

"Ovim putem pozivamo političke snage koje govore da su patriote da prekinu sve odnose sa Srbijom dok ne puste sve naše ratne zarobljenike poslije 30 godina koji se nalaze u Srbiji. Vidjeli smo kako su to političke elite mogle uraditi kada je bio zarobljen jedan naš visokočinovani policajac. Ako ste bili vojnik, nemate političku partiju iza sebe – možete trunuti u srbijanskom zatvoru koliko hoćete", glasi jedna od poruka Zelenih beretki.

Oni su poručili kako nisu otišli ni na Pale ni u Beograd već su "branili svoj prag".

"Pozivam ponovo političke stranke da prekinu sve odnose sa Srbijom, posebno u vrijeme kada Srbija ima tenzije da napadne BiH ponovo, jer ne kupuju džaba velika naoružanja. Ne može nijedna država nam suditi osim naše.

Ne mogu se dešavati ovakva suđenja - da imamo kojoj stranci pripada koji tužilac. Čekali smo pravdu, nema je. Pravda će se slomiti nama na leđima. E neće", glasila je jedna od poruka Zelenih beretki danas.

Optužnica

Mnogi smatraju da ne postoji događaj iz perioda agresije na našu zemlju, koji je pored mnogo različitih instanci dobio tužilački i sudski epilog koji je uvijek bio isti: ne postoji krivična odgovornost vojnog i političkog rukovodstva Republike BiH, a kolona vozila JNA je predstavljala "legitiman vojni cilj".

Uprkos tome, Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv 11 osoba zbog sumnje da su počinili ratne zločine nad pripadnicima Jugoslovenske narodne armije (JNA) u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu početkom maja 1992. godine.

Optuženi su:

1. Ganić Ejup, rođen 1946. godine
2. Backović Zaim, rođen 1954. godine
3. Bahto Hamid, rođen 1961. godine,
4. Efendić Hasan, rođen 1934. godine
5. Muslimović Fikret, rođen 1948. godine
6. Pušina Jusuf, rođen 1949. godine
7. Alispahić Bakir, rođen 1956. godine
8. Bezdrob Enes, rođen 1961. godine
9. Dahić Ismet, rođen 1954. godine
10. Žiško Mahir, rođen 1971. godine

"Optuženi se terete da su u okviru svojih funkcija i ovlaštenja u vojnim, policijskim i civilnim strukturama, zajedno sa svojim podređenima, planirali, podstrekavali i izvršili napad na nebranjenu mješovitu kolonu vojnika i civila zaposlenih u bivšoj JNA, pod pratnjom mirovnih snaga UN-a, te nisu spriječili ubistva i ranjavanja vojnika i civila, propustili da kazne izvršitelje ubistava i ranjavanja, mučili i nečovječno postupali prema zarobljenim vojnicima, nisu spriječili ni kaznili izvršitelje, kao i pomagali počiniteljima nakon izvršenog zločina", saopćeno je.

Optužnica Tužilaštva BiH odnosi se na događaje od 3. maja 1992. godine, a prikupljeni su dokazi koji se odnose na stradanje osam ubijenih žrtava sa utvrđenim identitetom, među kojima ima i civila i sanitetskog osoblja, ranjavanje 24 osobe, zarobljavanje više desetina vojnika i civila koji su mučeni i zlostavljani.

Tužilaštvo BiH zajedno sa Državnom agencijom za istrage i zaštitu-SIPA, kao i MUP-om RS, provelo je temeljitu istragu u okviru koje je saslušano više stotina svjedoka navedenog događaja, među kojima i preživjeli vojnici i civili, predstavnici porodica ubijenih i ranjenih žrtava, kao i veliki broj sudionika događaja.

Uz optužnicu, predloženo je saslušanje 277 svjedoka, kao i više vještaka, a priloženo je više od 500 materijalnih dokaza kojima se potkrepljuju navodi optužnice.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (27)

/ Povezano

/ Najnovije