Bili smo na pijaci, prodavači očajni: Uzima se voće za marku, neki ga nisu ni probali
Vremena su se itekako promijenila, a udar na novčanike građana je osjetan. To ćete otkriti i posjetom pijaci i razgovorom s prodavačima.
Kažu da ove godine za trešnje, jagode i ostalo sezonsko voće rijetko ko ima novca, a oni koji imaju više ne uzimaju kilama, nego većinom po pola kile ili čak na deke.
Sve je poskupilo, od goriva do osnovnih životnih namirnica, pa se građani bore da plate hljeb, a voće očigledno stavljaju u drugi plan.
Sukob navijačkih grupa u Sarajevu: Huligani palili baklje i izazvali paniku
Foto: N. G. / Radiosarajevo.ba: Posjetili smo pijacu Markale: Građani više ne kupuju kilama, već dekama
Kada smo jednu gospođu, prodavačicu na sarajevskim Markalama, upitali kakva je situacija s finansijama kupaca, odgovorila nam je u stanju očaja.
"Nikakva! Penzioneri kukaju kad im kažemo cijenu... Ja ih razumijem", govori nam prodavačica za portal Radiosarajevo.ba.
Drugi prodavač je, ipak, odlučio okrenuti brigu na veselje.
"Ma, nikad bolje", rekao nam je ironično, a onda se uozbiljio:
"Nikakva je situacija. Kažeš im cijene, reakcija je 'Bože sačuvaj'. Ima onih što se ne bune, ali takvih je malo", reče nam on.
Ni treći prodavač kojem smo prišli nije bio nimalo optimističan.
Foto: N. G. / Radiosarajevo.ba: Posjetili smo pijacu Markale: Građani više ne kupuju kilama, već dekama
"Grozna, nema narod para, vidite da je prazna pijaca. Nekada se uzimalo po 2 kg, sada po pola. Neko ove sezone nije ni okusio voće. Neki uzimaju voće i za marku. Znali su uzimati i po 20 deka jagoda.
Penzioneri većinom dolaze kada prime penziju. Najgori su lovatori, oni bi kvalitet za 'budzašto'", iskren je prodavač.
Kako smo se uvjerili šetnjom kroz pijacu, cijene trešanja su oko 4 KM, na akciji ih možete 'uloviti' i za 3,5 KM. Breskve su 4, kajsije 5, višnje 3 KM itd.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.