BiH je zemlja sa najviše kladionica u cijeloj Evropi: Godišnje zarađuju stotine miliona maraka
Bosna i Hercegovina je država s najviše registrovanih kladionica u Evropi sa više od 3.200 uplatnih mjesta koje ostvaruju enormne prihode, ali većina njih ne plaća poreze, objavio je Forbes.
Kladionice koje posluju na području Federacije u prošloj godini imale su prihod od nevjerojatnih 597 miliona i 950 hiljada KM, istovremeno u budžet su uplatile nešto manje od 30 miliona maraka poreza.
Forbes navodi kako dugovanja kladionica u Federaciji BiH na osnovu poreza iznose oko 49 miliona KM.
Ovo je posljednji snimak helikoptera: Gusta magla uzrokovala pad, četiri osobe poginule
"Ova sredstva gotovo je nemoguće prinudno naplatiti jer, u skladu s odlukom federalnog Ustavnog suda, nije moguće zaplijeniti imovinu vlasnika već samo pravnog subjekta. A same kladionice najčešće nemaju imovinu", navodi Forbes.
U manjem bh. entitetu RS postoje 804 kladionice kojima upravlja 20 kompanija. Također, ove kompanije širom RS imaju raspoređena 164 aparata za klađenje. Prihodi naknada za priređivanje igara na sreću u budžetu RS zaključno sa 22. novembrom 2023. godine iznosili su 95,6 miliona KM, pisao je Mondo.
Uveden novi sistem fiskalizacije u ovom dijelu BiH: Kladionice oslobođene obaveza
"Kod nas se još uvijek o kockanju ne govori kao problemu kakav on zaista jeste. Neke procjene govore da u BiH više od 500 hiljada ljudi posjećuje kladionice i kocka svakodnevno, a da od tog broja nekih 50 hiljada su patološki kockari. Što znači da su osobe koje su razvile ovisnost o kockanju", kaže Sanela Pekić iz Udruženja za prevenciju ovisnosti NARKO-NE Sarajevo.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) klasificira ovisnost o kocki kao ludopatiju, koju karatkerizira nekontrolirana želja da se nastavi s kockanjem, neovisno o ekonomskim posljedicama na vlastiti budžet.
Studija u Brazilu, zemlji koja je iza Amerike i Engleske, po potrošnji na klađenja, pokazala je da je 23 posto kockara prestalo kupovati odjeću, 19 posto je prestalo kupovati na tržnici, a 11 posto nije trošilo na zdravlje i lijekove, piše Forbes.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.