Bećirović stigao u Potočare: Odao počast žrtvama genocida u Srebrenici

Radiosarajevo.ba
Bećirović stigao u Potočare: Odao počast žrtvama genocida u Srebrenici
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Emir Suljagić i Denis Bećirović

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović u srijedu, 10. jula, posjetio je Memorijalni centar Srebrenica, gdje je polaganjem vijenca i minutom šutnje odao počast žrtvama genocida u Srebrenici.

Posmrtni ostaci žrtava genocida u Srebrenici, položeni na 14 tabuta, uz suze i molitve ispraćeni su u utorak, 9. jula, iz Visokog na put do posljednjeg počivališta Memorijalnog centra u Potočarima, gdje će u četvrtak, 11. jula, biti klanjana kolektivna dženaza i obavljen ukop.

Među onima koji su došli ispratiti kolonu tabuta ispred Predsjedništva BiH u utorak bio je i predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović.

Dirljivo pismo zaposlenika OŠ Prečko: Srca su nam slomljena, ali niste sami. Tuga je cijena ljubavi

Dirljivo pismo zaposlenika OŠ Prečko: Srca su nam slomljena, ali niste sami. Tuga je cijena ljubavi

Podsjetio je da su genocid nad Bošnjacima presudili najviši sudovi Ujedinjenih nacija, Međunarodni sud pravde i Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju.

On je u srijedu stigao u Potočare i odao počast, što je zabilježio i reporter portala Radiosarajevo.ba.

Portal Radisoarajevo.ba donosi spisak sa imenima žrtava koje će biti ukopane 11. jula u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari:

Hasib (Uzejir) Efendić, rođen 1931. godine, Ćamil (Uzejir) Efendić, rođen 1928. godine, Mehmed (Daut) Krdžić, rođen 1961. godine, Sabrija (Asim) Omić, rođen 1966. godine, Mušan (Ramo) Šiljković, rođen 1956. godine, Sakib (Ragib) Harbaš, rođen 1975. godine, Beriz (Omer) Mujić, rođen 1978. godine,

Ahmet (Ismet) Jašarević, rođen 1971. godine, Nevres (Mehmed) Salihović, rođen 1970. godine, Ibrahim (Muharem) Salkić, 1935. godine, Midhat (Adem) Bašić, rođen 1973. godine, Hajdin (Kadrija) Mustafić, rođen 1959. godine, Latif (Arif) Mandžić, rođen 1964. godine i Hamed (Ibrahim) Salić, rođen 1927. godine.

Reporterska ekipa portala Radiosarajevo.ba nalazi se trenutno u Srebrenici, a sve najnovije informacije sa obilježavanja 29. godišnjice genocida možete pratiti na linku OVDJE.

Haški tribunal, Sud BiH te pravosuđa u Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili ukupno 54 osobe na 781 godinu i pet doživotnih kazni zatvora – za genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine.

Navedena sudska vijeća su prihvatila da je u julu 1995. godine ubijeno između 7.000 i 8.000 Bošnjaka iz Srebrenice i njene okoline, kao i da je veliki broj žena, djece i starijih osoba prisilno preseljen. Žrtve su nakon egzekucija bile pokopane u primarnim grobnicama, a kasnije su iskopane i ponovo pokopane u sekundarnim grobnicama tokom septembra i oktobra 1995. godine.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije