Bećirović s delegacijom zemalja članica EU: "Članstva u EU i NATO su strateški ciljevi BiH"

1
Fena
Bećirović s delegacijom zemalja članica EU: "Članstva u EU i NATO su strateški ciljevi BiH"
Foto: Fena / Denis Bećirović

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović primio je Radnu grupu za regiju zapadnog Balkana (COWEB) u okviru Vijeća Evropske unije, a sastanak je bio prilika za razmjenu mišljenja i stavova o stanju i prilikama u Bosni i Hercegovini, ali generalno i u Evropskoj uniji i Evropi.

Radna grupa za regiju zapadnog Balkana je odgovorna za odnose Evropske unije s našom regijom i bavi se općim političkim i privrednim razvojem i Procesom stabilizacije i pridruživanja (SAP) sa EU. Čine je predstavnici svih 27 zemalja članica EU, a današnjom radnom grupom, na sastanku sa članom Predsjedništva BiH Bećirovićem, predsjedavao je Antoni Adamowicz iz Evropske službe za vanjsko djelovanje (EEAS).

U uvodnom izlaganju, Bećirović je upoznao članove delegacije sa vrlo jasnim strateškim vanjskopolitičkim ciljevima Bosne i Hercegovine, a to su punopravna članstva u EU i NATO-u i dobra regionalna saradnja. Svi ovi strateški ciljevi su usvojeni jednoglasno u državnim institucijama Bosne i Hercegovine, napomenuo je Bećirović.

Važna obavijest iz GRAS-a: Provjerite kako će danas saobraćati javni prijevoz

Važna obavijest iz GRAS-a: Provjerite kako će danas saobraćati javni prijevoz

On je zahvalio Evropskoj uniji za dodjelu punopravnog statusa zemlje kandidata Bosni i Hercegovini za članstvo u EU od decembra prošle godine te istakao da je dodjeljivanje tog statusa veoma važna činjenica za građane i narode u Bosni i Hercegovini.

Informisao je sagovornike o tome da je predložio i u proceduru uputio nekoliko pitanja koja se direktno tiču EU integracija Bosne i Hercegovine, a jedno od tih pitanja je i prijedlog da Predsjedništvo Bosne i Hercegovine usvoji akcioni plan za ispunjavanje 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, kao i dokument o izradi državnog programa integriranja Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju jer smatra da članovi Predsjedništva BiH imaju jednu simboličnu snagu jer ih direktno biraju građani na cijeloj teritoriji države.

Bećirović je napomenuo delegaciju svih 27 zemalja članica EU da dolaze na ovaj sastanak samo dan nakon historijskoga dana za Bosnu i Hercegovinu, ali i za Evropu i svijet jer je pravni nasljednik MKSJ u Den Haagu, MRMKS, okončao posljednji predmet nakon 30 godina djelovanja donoseći presudu utemeljenu na činjenicama u predmetu 'Tužilac protiv Stanišića i Simatovića'.

Sagovornici su složni da donesene odluke NSRS-a od 26. aprila ove godine nisu demokratične niti u evropskom duhu. Članovi delegacije su se posebno interesovali za Bećirovićeve stavove o secesionističkim izjavama predsjednika tog bh. entiteta, kao i o promjenama zakona iz domena krivičnog prava, opozivu sudija Ustavnog suda BiH iz reda srpskog naroda te zakona o nevladinim organizacijama u tom entitetu.

Uime ambasadora Johanna Sattlera, šefa Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i specijalnog predstavnika Evropske unije u Bosni i Hercegovini, sastanku je prisustvovala šefica Političkog odjela Elisabet Tomasinec.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije