Fikret Bačić, kojem je ubijeno 29 članova porodice: Želimo spomenik za žrtve

F. Z.
Fikret Bačić, kojem je ubijeno 29 članova porodice: Želimo spomenik za žrtve
FOTO: Radiosarajevo.ba / Fikret Bačić
Preživjeli Prijedorčani i njihovi prijatelji iz cijele Bosne i Hercegovine danas su u ovom gradu obilježili 31. maj, Dan bijelih traka, simbol stradanja Prijedorčana koji su ubijeni 1992. godine.

Otac Fikret Bačić kojem je ubijeno dvoje djece, 12-godišnji sin i kćerka kojoj je bilo tek dvije godine kazao je za Radiosarajevo.ba  kako su ranije ukazali gradskim vlastima na poštivanje peticije koju su roditelji ubijene djece Grada Prijedora podnijeli 2014. godine za izgradnju spomenika 102. ubijene djece među kojima se nalaze Bošnjaci, Srbi i Hrvati. 

"Na naš podneseni zahtjev do danas gradske vlasti se nisu oglasile niti stavile na dnevni red Skupštine, kako je to predviđeno statutom grada Prijedora koji je zahtijevao 500 potpisa, a mi smo skupili 1. 175. Time je Skupština prekršila i zakon o izgradnji spomenika, o lokalnoj upravi i samoupravi, ali i da ne žele surađivati s roditeljima ubijene djece. Ja sam nakon nekoliko godina upornošću uspio dogovoriti s gradonačelnikom Prijedora na temu - podizanje spomenika ubijenoj djeci iz Prijedora. Prijem će biti u ponedjeljak  u 10 sati", rekao je.

Bačić je istaknuo i to da su 2014. godine ponudili tri lokacije u pismenom obraćanju gdje navode kako žele da spomenik bude edukativnog karaktera. Inače, Bačiću su četnici ubili 29 članova porodice.

"Ne mora to biti samo spomenik, može biti zabavni park ili fudbalski stadion koji bi nosio poruku svim narednim generacijama, a to je da niko ničiju djecu ne treba ubijati", rekao je Fikret Bačić za Radiosarajevo.ba

Podsjetimo da su na današnji dan, 31. maja 1992. godine, srpske vlasti putem Radio Prijedora naredila da svo nesrpsko stanovništvo stanovništvo okači na svoje kuće bijele čaršafe, a da na ruke vežu bijele trake. Na ovaj dan je osnovan i logor Omarska, kroz koji je prošlo više od 3.300 zatvorenika.

Prijedorčani su se danas, mirnom protestnom šetnjom do Gradskog trga, još jednom sjetili 3.176 ubijenih, među kojima je 102 djece.

Nosili su preživjeli 102 ruže i 102 peškirića, na kojima su izvezena imena i prezimena te godine rođenja 102 ubijene djece. Nosili su i seharu, pa su, čitajući imena ubijene djece, stavljali peškiriće u kutiju, i time onima koji ne dozvoljavaju izgradnju spomenika ubijenoj djeci poručili da ih ponovo ubijaju 2018. godine.

"Nisu u pitanju samo bošnjačka djeca, ima i hrvatske i srpske djece. Mi ne izostavljamo nikoga. Idemo ka budućnosti, a ne vraćanju unazad u '90-e godine što čine gradske vlasti", poručio je ranije Fikret, predstavnik roditelja ubijene djece Grada Prijedora i jedan od nosioca organizacije Bijelih traka u Prijedoru.

Uz Prijedorčane su stajale i predstavnice brojnih ženskih udruženja iz Višegrada, Bijeljine, Tuzle, Banje Luke, Gradiške...

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Povezano

/ Najnovije