Upozorenje: Pojedini lijekovi za visok krvni pritisak mogu izazvati rak kože

J. Ć.
Upozorenje: Pojedini lijekovi za visok krvni pritisak mogu izazvati rak kože
Ilustracija / Arhiv
U Bosni i Hercegovini 19 proizvođača lijekova ima registrirane lijekove koji sadrže aktivnu supstancu hidrohlortiazid, a koji mogu izazvati nemelanomski rak kože (NMCS).

"Spisak svih lijekova u BiH koji sadrže aktivnu supstancu hidrohlortiazid (HCTZ) je dat u okviru Pisma zdravstvenim radnicima o riziku od nemelanomskog karcinoma kože (karcinom bazalnih ćelija, karcinom skvamoznih ćelija) povezanog s primjenom hidrohlortiazida.

Lijekovi koji sadrže HCTZ se široko upotrebljavaju za liječenje hipertenzije (povišenog krvnog pritiska), kao i kardiogenog, hepatogenog i nefrogenog edema ili hronične srčane insuficijencije“, pojasnila je za Radiosarajevo.ba glasnogovornica Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH (ALMBiH) Nina Radić.

Komisija za procjenu rizika na području farmakovigilanse pri Europskoj agenciji za lijekove je procijenila dostupne izvore podatka.

"Dvije nedavne farmako-epidemiološke studije provedene u Danskom nacionalnom izvoru podataka, uključujući Danski registar karcinoma i Nacionalni registar za propisivanje, su pokazale povezanost ovisnu o komulativnoj dozi između hidrohlortiazida i nemelanomskog karcinoma kože (NMSC). Fotosenzibilizirajuće djelovanje hidrohlortiazida može biti mogući mehanizam nastanka nemelanomskog karcinoma kože“, dodala je Radić.

NMSC je rijedak događaj.

Stope incidence uveliko ovise o fenotipovima kože i drugim faktorima, što vodi do različitih početnih rizika i različitih stopa incidence u različitim zemljama.

"Procijenjene stope incidenci variraju u različitim regijama Europe i procijenjene su na oko jedan do 34 slučaja na 100.000 stanovnika godišnje za karcinom skvamoznih ćelija i 30 do 150 na 100000 stanovnika godišnje za karcinom bazalnih ćelija. Na osnovu rezultata dvije danske epidemiološke studije, ovaj rizik mogao bi se povećati približno 4 do 7,7 puta za karcinom skvamoznih ćelija i 1,3 puta za karcinom bazalnih ćelija, ovisno o kumulativnoj dozi HCTZ-a“, napomenula je.

Radić je istaknula kako je na našem tržištu hidrohlortiazid jedini diuretik iz grupe "slabi diuretici, tiazidi."

"Hidrohlortiazid je dugo na tržištu, sam ili u kombinaciji sa drugim antihipertenzivnim lijekovima. ALMBiH je u toku ove godine imala jednu prijavu neželjenog dejsta. Prijavu je dostavio proizvođač, i to na lijek koji je sadaržavao i drugi antihipertenzivni lijek, a neželjeno dejstvo je bilo mučnina nakon uzimanja lijeka."

Budući da su farmakoepidemiološke studije ukazale na povećan rizik od nemelanomskog karcinoma kože pri izloženosti povećanim kumulativnim dozama HCTZ-a:

  • Bolesnike koji koriste HCTZ sam ili u kombinaciji s ostalim lijekovima treba obavijestiti o riziku od NMSC i savjetovati im da redovno pregledaju kožu radi novih lezija, kao i radi promjene postojećih, te da prijave sumnjive kožne lezije.
  • Potrebno je pregledati sumnjive kožne lezije, uz mogući histološki pregled biopsija.
  • Bolesnike je potrebno savjetovati da ograniče izloženost sunčevoj svjetlosti i UV zrakama, te da koriste odgovarajuće mjere zaštite prilikom izloženosti sunčevoj svjetlosti i UV zrakama kako bi se smanjila mogućnost nastanka karcinoma kože.
  • Može biti potrebno pažljivo razmatranje upotrebe HCTZ kod bolesnika koji su prethodno imali karcinom kože.

Dakle, lijekovi ostaju na tržištu, a ovo je jedna regulatorna mjera čije provođenje ima za cilj da budemo oprezniji sa ovim lijekom.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije