Advokati našli 'greške u liječenju', idu krivične prijave protiv Sebije Izetbegović
Damir Koldžo, advokat porodica Palić i Hota, čiji su bližnji tokom marta preminuli od COVID-19 u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), iduće sedmice će podnijeti krivične prijave protiv najveće zdravstvene ustanove u Bosni i Hercegovini (BiH).
Ovu informaciju je potvrdio za Radio Slobodna Evropa.
Razlog su, kako je naveo "grube greške i propusti u liječenju dva pacijenta koja su preminula na respiratoru".
Dokumentaciju o ova dva slučaja advokat je dobio nakon više od dva mjeseca.
"U oba predmeta sam pronašao grube liječničke greške i propuste zbog kojih smatram da postoji osnov za podnošenje krivične prijave. I to će biti predato Tužilaštvu naredne sedmice", kazao je Koldžo i dodao da će za dva slučaja ići zasebne prijave.
Prijavama će biti obuhvaćena direktorica KCUS Sebija Izetbegović, šefovi disciplina, koji su i potpisnici nekih dokumenta, određeni broj ljekara čija imena su poznata, kao i jedan broj onih čija su imena nepoznata, kazao je Koldžo.
"Ta imena će morati utvrđivati TužilaštvO", kaže Koldžo.
Također je dodao da će prijaviti i zdravstvenog inspektora Luku Pirnata, bivšeg uposlenika KCUS, koji je potpisnik svih dokumenata Federalne uprave za inspekcijske poslove Ministarstva zdravlja bosanskohercegovačkog entiteta Federacije BiH.
"On kao dugogodišnji uposlenik Kliničkog centra vrlo dobro zna šta treba da sadrži medicinska dokumentacija, i koji je u svojim dopisima naveo da je sve ispravno i odbio da izvrši kažnjavanje Kliničkog centra. Po meni je on saučesnik, odnosno prikriva ono što je Klinički centar radio", kaže Koldžo.
Prema zakonu, Tužilaštvo Kantona Sarajevo može reagovati nakon što procijeni da u krivičnim prijavama ima elemenata za pokretanje istrage.
KCUS u žiži je javnosti od 5. aprila kada je Tužilaštvo KS formiralo predmet koji se odnosi na pismo koje potpisuje 17 anesteziologa u kojem ukazuju da respiratori uvezeni iz Kine u aprilu 2020. godine koji se koriste u toj zdravstvenoj ustanovi ne posjeduju postavke koje se preporučuju za mehaničku ventilaciju COVID-19 pacijenata.
Potpisnici pisma su naveli da je potrebno obezbijediti respiratore koji će tehnički zadovoljiti preduslova za tretman pacijenata u intenzivnoj njezi.
Isti dan u KCUS su ušli Tužioci KS i pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), a dan kasnije i Federalna uprava za inspekcijske poslove.
Slučaj Palić
Koldžu je angažovala Mirela Palić, čiji suprug Sead je na KCUS primljen 8. marta, u jeku trećeg vala pandemije korona virusa, zbog nesnosnih bolova i teškog disanja, kako je za RSE ranije izjavila njegova supruga Mirela Palić.
Preminuo je 23. marta u 44 godini.
Nakon smrti supruga Mirela je dobila samo smrtni list. Otpusno pismo i dokumentaciju o toku liječenja i terapiji čekala je do 17. maja.
Zahtjev za obdukcijom je odbijen, te je Mirela angažovala advokata i na društvenoj mreži Facebook pokrenula grupu 'Kolektivna tužba protiv KCUS' kako bi okupila porodice koje dijele slične sudbine i prikupila dokaze protiv ove zdravstvene institucije.
Tvrdi da KCUS, iako je bio obavezan, također nije tražio saglasnost porodice za tretman respiratorom.
Po Mirelinom zahtjevu advokat Koldžo je prijavio KCUS-a Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove KS, a prijava je zatim proslijeđena inspekciji pri Ministarstvu zdravstva Federacije BiH.
Ovaj bračni par se vratio u Sarajevo iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) prije devet godina.
Slučaj Hota
Drugi slučaj se odnosi na pacijenta Atifa Hotu koji je na Infektivnu kliniku KCUS primljen 24. februara.
Pao je u komu i preminuo 4. marta u respiratornom centru, u koji je prebačen noć ranije, također intubiran na respirator.
Njegov brat Mirsad kaže kako je bio negativan na COVID-19, ali je liječen kao pozitivan.
„Šta su mu davali, čime su ga liječili ja ne znam. Samo mi je rekla jedna doktorica da njegova koma i korona ne idu zajedno“, izjavio je u četvrtak, 27. maja za RSE Mirsad Hota i dodao da tužilaštvo kdanima nije mogao dobiti otpusno pismo, jer u KCUS nisu mogli naći podatke o pacijentu.
U otpusnom listu koji je Mirsad dobio nakon višednevnog insistiranja pisalo je da je brat primljen u nesvjesnom stanju.
„Bilo je još nelogičnosti. Nakon što sam pozvao policiju, dobio sam novo prepravljeno otpusno pismo i drugačiji uzrok smrti. Hoću da se zna istina“, kaže Mirsad.
Cijeli tekst možete pročitati OVDJE.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.