Djevojčice i dječaci kazali "NE" podjelama u Gornjem Vakufu-Uskoplju
Kada jednom ljude ubijede da ne mogu živjeti zajedno, sljedeći korak je da ih ubijede da neki ljudi ne mogu živjeti - nikako, pisao je svojevremeno bh. novinarski velikan Hamza Bakšić.
Više od 26 godina nakon prestanka sukoba u Bosni i Hercegovini, retrogradne politike nameću podjele i politike razdvajanja.
Dobar primjer za to je Gornji Vakuf-Uskoplje. Školstvo u ovom srednjobosanskom gradiću i dalje je razdvojeno. Djeca i danas pohađaju odvojene škole po hrvatskom i bosanskom planu i programu. Fenomen "dvije škole pod istim krovom" živi u srednjoškolskom obrazovanju - na čuđenje i proučavanje cijeloga naprednog svijeta.
Građani Vogošće na ulicama: I večeras održali protest, a evo šta traže
Sport je jedna od rijetkih prilika susreta djece koja žive u gradu podijeljenom nevidljivim linijama. Sport se kao snažan integrativan faktor potvrdio širom svijeta, od Južnoafričke Republike do naših prostora.
Vjerujući u tu integrativnu snagu sporta jedan sportski i prosvjetni radnik došao je na ideju da realiziraju susrete djece u okviru projekta "Football Zajedno" ("Football together").
Ovaj projekt, inače podržan od strane UEFA-e, je fokusiran na zemlje Zapadnog Balkana. Trenutno se sprovodi zajedno sa fudbalskim savezima u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, a saradnja je postojala i sa fudbalskim savezima u Srbiji i Hrvatskoj. Lokalni fudbalski klubovi i nevladine organizacije su ključni partneri u projekti koordinisanom od strane "Fairplay initiative".
Cilj "Football Zajedno" projekta jeste da koristi popularnost fudbala i sporta kao sredstva za kreiranje svijesti o promovisanju demokratskog pluralizma, očuvanja mira, inkluzije manjina, ljudski prava i osnaživanja djevojčica i žena.
Ideju za uključivanje Gornjeg Vakufa-Uskoplja u projekt "Football Zajedno" koji se sufinansira u okviru UEFA programa HatTrick dao je sportski radnik i nastavnik Junus Čajdin, koji je nositelj aktivnosti u okviru ove plemenite ideje.
Škola rukometa "Sedmerac" i Ženski fudbalski klub "Sloga" okupili su djecu iz cijelog grada na jednodnevnu aktivnost i pokazali moć različitosti među djecom.
Foto: Privatni album: Djevojčice i dječaci kazali "NE" podjelama u Gornjem Vakufu-Uskoplju
Djeca su igrala nogomet i rukomet, takmičila se u štafetnim igrama, kroz igru učila šta znači i koliko je bitan Fair play u jednom sportu. Uz muziku na jednoj od stanica su imali priliku da se iskažu u igra preciznosti i hvatalicama. Zapravo, u mješovitim grupama imali su priliku da se zabave, upoznaju jedni druge i igraju fudbalski turnir.
"Kroz svoj posao i angažman u sportu nastojim da što više pozitivnih i dobrih stvari obezbjedim za djecu Gornjeg Vakufa - Uskoplja bez ikakvih podjela i razlika. Ideja ovog projekta je promoviranje sporta kao važnog društvenog i životnog sadržaja za kvalitetno odrastanje i stvaranje što humanijih pogleda na društvo, vršnjake, svijet u kojem živimo. Drago mi je da je jednodnevnom druženju prisustvovalo više od 70 dječaka i djevojčica koje pohađaju različite osnovne i srednje škole i koji treniraju različite sportove", kazao je Čajdin za Radiosarajevo.ba.
Djeca su, kaže Čajdin, uživala u igri i zabavi, te sa osmijehom na licu provela jedan dan na sportom terenu sa svojim vršnjacima i na kraju poručila da se nadaju da će u narednom periodu biti više ovakvih stvari u našem gradu.
"Sama organizacija projekta kroz nekoliko stanica bila je usmjerena na sportskim aktivnostima za razvoj djece; razvijanje međuljudskih odnosa;
educiranje djece i mladih u sportskim i životnim aktivnostima za što kvalitetniju međuvršnjačku i međuljudsku saradnju kojom se suzbijaju nasilje, nepravedan stav u rodnoslovnim komponentama", dodao je Čajdin.
Raduju se novim sličnim projektima, uz nadu će uskoro imati priliku za ponovne susrete.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.