Zaboravljena sjećanja: Jugoslovenski paviljon u Auschwitzu kao simbol stradanja i hrabrosti

0
Radiosarajevo.ba
Zaboravljena sjećanja: Jugoslovenski paviljon u Auschwitzu kao simbol stradanja i hrabrosti
Foto: mladina.si / Auschwitz

Auschwitz je bio koncentracioni logor nacističke Njemačke u kojem je ubijeno više od milion i sto hiljada ljudi tokom Drugog svjetskog rata. 

On se nalazio u okupiranoj Poljskoj i tu su dovođeni zarobljenici i etničke grupe koje je režim Trećeg Reicha proganjao u svim dijelovima Europe koju je kontrolisala nacistička Njemačka

Prošlo je 80 godina od vremena kada je sovjetska Crvena Armija logor oslobodila od nacističke uprave.

Zaboravite Tinder! Viber Dating je postao novi hit u svijetu, a evo kako da ga isprobate

Zaboravite Tinder! Viber Dating je postao novi hit u svijetu, a evo kako da ga isprobate

U logoru je najviše bilo Jevreja, Roma, sovjetskih ratnih zarobljenika i brojnih drugih koje su nacisti smatrali nepoželjnim, uključujući i Jugoslovene

Auschwitz ostaje biti simbol najmračnijeg perioda ljudske historije i mjesto nezamislivog stradanja i patnje. 

Također je zapamćen kao simbol Holokausta i stradanja Jevreja kojih je u Drugom Svjetskom ratu mučki ubijeno oko 6 miliona na tlu Europe. 

Auschwitz je danas mjesto koje simbolizira i služi kao podsjetnik na zvjerstva počinjena u tom periodu kao i sjećanje na sve nevino stradale ljude koji su svoje živote izgubili baš iza ograda ovoga danas muzeja, a nekada koncentracionog logora.

Šta je Jugoslovenski paviljon u Aušvicu i zašto je prazan? 👇https://tinyurl.com/3km57evy

Posted by BBC News na srpskom on Monday, January 27, 2025

Mnogi paviljoni su danas prazni među kojima je i paviljon koji je nosio naziv jugoslovenski. Jugoslovenski paviljon se nalazi u bloku 17 i prvi put izložba ovog paviljona je otvorena 1963. godine u vrijeme Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. 

Tadašnja postavka izložbe je uglavnom bila posvećena jugoslovenskim partizanima koji su se borili protiv nacista i njihovih domaćih saradnika kojih je nažalost bilo. 

Postavka je trebala da čuva sjećanje na 20.000 Jugoslovena koje su nacisti i njihovi kolaboracionisti deportovali u Auschwitz. Oni su bili smješteni upravo u tom danas praznom bloku 17

Raspadom Jugoslavije 1990. godine, izložba je probudila mnoge nesuglasice i neslaganja među bivšim jugoslovenskim republikama i zbog toga o jugoslovenskom paviljonu u Auschwitzu niko nije vodio računa i uprava muzeja je paviljon 17 zatvorila 2009. godine

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije