Objavljena zastrašujuća simulacija: Šta se događa s vašim tijelom kada koristite e-cigarete?

Nije tajna da pušenje e-cigareta nije baš najbolje za naše zdravlje, ali šta se zapravo dešava kada unosimo hemikalije putem vape uređaja, sada je prikazano u zastrašujućoj simulaciji.
Posljedice dugoročnog pušenja e-cigareta po naše zdravlje još uvijek nisu u potpunosti istražene, prema podacima NHS-a, no svijet je preplavljen pričama o užasima povezanima s vapingom.
Uzmimo, na primjer, jednog muškarca kojem je dato samo jedan posto šanse za preživljavanje nakon što je postao ovisan o e-cigaretama, ili slučaj 17-godišnjakinje koja je morala proći tešku operaciju kako bi joj uklonili dio pluća, nakon što je sedmično konzumirala e-cigarete koje su ekvivalent 400 cigareta.

Znate li kako je nastao sarajevski somun?
Iako nauka još uvijek zaostaje u istraživanjima ovog relativno novog fenomena, ono što znamo je da vaping može izazvati snažnu ovisnost zbog nikotina koji sadrže mnoge vape tečnosti.
NHS navodi: "Istraživanje o štetnosti e-cigareta brzo se razvija. Trenutni dokazi sugeriraju da su e-cigarete manje štetne od pušenja cigareta, ali to ne znači da su bez rizika.
Većina e-cigareta sadrži nikotin, koji izaziva ovisnost. Također često sadrže i druge sastojke poput propilen glikola, glicerina i aroma."
Sada, novi video na YouTubeu otkriva tačno šta se dešava kada hemikalije iz e-cigareta uđu u tijelo, i ovaj video je pomalo neugodan za gledanje.
Edukativni video, koji je stvorio The Infographics Show, prikazuje kako hemikalije ciljaju pluća i stvaraju nakupljanje sluzi na alveolama – koje su nam potrebne za prijenos kisika.
Simulacija objašnjava da hemikalije imaju "paralizirajući učinak" na pluća i cilije, što može potrajati nekoliko sedmica da se oporavi.

Zbog korištenja e-cigareta preminulo 12, oboljelo više od 800 osoba
Kada cilije budu oštećene, ljekari navode da tijelo postaje podložnije većem broju infekcija i bolesti.
Stručnjaci upozoravaju da je veliki problem kod vaping proizvoda to što su različiti okusi i stilovi često privlačni za adolescente i osobe mlađe od 18 godina.
Naučna studija iz 2023. godine pokazala je da je 4,6 posto učenika srednjih škola (11-14 godina) i 10 posto učenika srednjih škola (14-18 godina) izjavilo da su koristili e-cigarete ili vape uređaje, prema CDC-u.
Iako su studije o štetnim efektima dugoročnog pušenja e-cigareta još uvijek u začetnim fazama, neka istraživanja počinju priznati štetu.
Nedavna studija objavljena u The Journal of Nuclear Medicine pratila je učesnike koji su koristili e-cigarete i one koji nisu pušili, kako bi se usporedila upala pluća.
Otkriveno je da su e-cigarete povezane s upalom pluća i upalnim bolestima pluća, što, prema Very Well Health, može izazvati šištanje, probleme s disanjem, kao i bolove i pritisak u grudima.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.