Simbol i ponos Konjica: Pogledajte kako izgleda Stara kamena ćuprija pod snijegom
Stara kamena ćuprija, simbol Konjica, jedan je od najljepših spomenika osmanske arhitekture u Bosni i Hercegovini, izgrađena je 1682. godine.
Ovaj most, sa šest lukova razlčitih dimenzija, spaja staru jezgru Konjica sa novim dijelom grada na desnoj obali i zaštitni je znak ovog grada na Neretvi.
Ćupriju je dao sagraditi Blagajac Ali-aga Kolaković Hasečić, što saznajemo na osnovu fermana kojeg je sultan Mehmed IV uputio mutesarifu Hercegovačkog sandžaka koji datira iz 1685. godine.
Pacijent preminuo nakon pada s drugog sprata Kantonalne bolnice Zenica
Način i stil gradnje vezuje se za klasičnu osmansku gradnju i arhitekturu, iako je izgrađen u postklasičnom osmanskom periodu.
Ćuprija nije doživjela ogromna oštećenja do rušenja 1945. godine. Prilikom povlačenja Wermachta iz Konjica, 4. marta 1945. godine, ćuprija je minirana i srušena do dijela rasponske konstrukcije.
Konjičani su morali čekati sve do 2006. godine da bi ugledali radove na obnovi mosta.
Nakon tri godine radova, kamena ćuprija je ponovo zasjala iznad Neretve, a svečano otvaranje rekonstruisanog mosta upriličeno je 16. juna 2009. godine, na dan Općine Konjic. Tri godine prije početka radova na rekonstrukciji, konjička ćuprija proglašena je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Fotoreporter portala Radiosarajevo.ba zabilježio je prelijepe prizore simbola Konjica. Pogledajte našu galeriju.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.