Vjeronauka više ne ulazi u prosjek ocjena

Radiosarajevo.ba
Vjeronauka više ne ulazi u prosjek ocjena

Ponovnu diskusiju o temi vjeronauke u osnovnim školama u Kantonu Sarajevo podgrijao je novoizabrani ministar obrazovanja Emir Suljagić svojim dopisom koji je 22. aprila uputio školama u svojoj nadležnosti. 

U dopisu se navodi odluka Ministarstva da će se u budućnosti predmet Vjeronauka u osnovnim i srednjim školama i dalje ocjenjivati ali da ocjena neće utjecati na ukupni prosjek ocjena učenika. 

Odavno je poznato da je vjeronauka bila jedan od predmeta sa najboljim prosjekom ocjena, te da su učenici koji su je pohađali mogli, sa malo truda, računati na čvrstu peticu. Protivnici vjeronauke u javnim školama navodili su upravo ovu praksu kao jedan od argumenata za njeno ukidanje, s obzirom da se to može tumačiti i tako da vjerske zajednice svoje mlade sljedbenike "korumpiraju" osiguranom dobrom ocjenom. 

Ministar Suljagić donio je veoma važnu i hrabru odluku. Njome se društvo na području Kantona približava pojmu "sekularno". Ovom odlukom vjeronauka nije ukinuta, ona će se i dalje pohađati u skladu sa željama roditelja i učenika, ali više neće davati "dodatne bonitete". 

Očekivano, ova odluka se nije svidjela vjerskim autoritetima kao ni njihovim političkim eksponentima. Zanimljivo će biti slušati argumente protiv ovakve odluke Ministarstva obrazovanja, a prve zvanične reakcije i pitanja Ministru su upućena već na današnjoj sjednici skupštine KS koja je počela u 10,00. 

Poslanik Elvedin Konaković je u ime kluba zastupnika iz SDA uputio pitanje ministru da se izjasni da li je donešena odluka 'diskriminatorska' prema učenicima  koji ove godine pohađaju vjeronauk i već imaju ocjene iz ovog predmeta. 

Poslanik Peđa Kojović je u ime Naše stranke najprije konstatirao činjenicu da se sada vjeronauka u osnovnoj školi ocjenjuje i da se ta ocjena prilikom upisa u srednju školu tretira poput matematike, fizike i hemije. Naša stranka tu praksu smatra velikom greškom prethodnih obrazovnih vlasti i njihovog neshvatanja principa sekularnosti države i specifičnih potreba multietničke i multireligijske Bosne. "Vjera je neotuđivo, neupitno ljudsko pravo, baš kao i ateizam i činjenicu da je religija ne samo prisutna  u našem odgojno obrazovnom sistemu, nego i finansirana od strane države, mi smatramo narušavanjem principa sekularnosti i nastavljanjem političkog projekta čija je svrha daljnja podjela našeg društva po vjerskoj i etničkoj osnovi. Moje pitanje je takodje upuceno ministru i glasi: Koje su dalje mjere koje ćete poduzeti kako bi obrazovni sistem u BiH oslobodili sadašnjeg  religijskog i političkog uticaja od strane države?", rekao je Kojović  
 

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije