Sarajevski flautista o noći koju je vrijedilo čekati: Adi Šehu svira jubilarni hiljaditi koncert

4
D.S.
Sarajevski flautista o noći koju je vrijedilo čekati: Adi Šehu svira jubilarni hiljaditi koncert
Foto: A. K. / Radiosarajevo.ba / Adi Šehu

U Sarajevu je u srijedu, 15. maja, otvoreno 30. izdanje festivala Sarajevske večeri muzike (SVEM), a, ljubitelji umjetničke muzike u Bosni i Hercegovini imaju priliku uživat u koncertima do 24. maja.

SVEM je počeo poznatim djelom Carla Orffa - Carmina Burana. Pod dirigentskom palicom Ive Lipanovića nastupili su muzičari Sarajevske filharmonije, hor Opere Narodnog pozorišta Sarajevo, dječiji hor 'Superar' in BiH, festivalski hor 'Virtuozi', te solisti Nina Dominko, sopran, Ileš Bečei, kontratenori i Domen Križaj, bariton.

Isti koncert na programu će se naći i u četvrtak, 16.maja, ali za jednog solistu simfonijskog orkestra Sarajevske filharmonije on je posebno važan.

Miloš Vučević se obratio nakon sankcija: "Imamo goriva za tri mjeseca, ovo je veliki udarac"

Miloš Vučević se obratio nakon sankcija: "Imamo goriva za tri mjeseca, ovo je veliki udarac"

Naime, flautista Adi Šehu odsvirat će svoj hiljaditi koncert u karijeri. 

"Ovo će biti moj hiljaditi koncert koji sviram kao član Sarajevske filharmonije i na to sam jako ponosan. 16. maj je vrlo bitan datum za mene, jedan veliki jubilej koji pada nekako simbolično na godišnjicu smrti mog profesora i mentora Bećira Drnde", rekao je Šehu za portal Radiosarajevo.ba.

Ne propustite: Njemačka violinistica Mira Foron na koncertu Sarajevske filharmonije

Ne propustite: Njemačka violinistica Mira Foron na koncertu Sarajevske filharmonije

Muzički put našeg sagovornika počeo je još prije rata u Osnovnoj muzičkoj školi "29. novembar". Diplomirao je i magistrirao flautu na Muzičkoj akademiji Sarajevo, u klasi prof. Bećira Drnde.

U Sarajevskoj filharmoniji počeo je svirati honorarno (kao student) 2001. godine, a nakon diplomiranja, od 2005. godine je i zaposlen u ovom orkestru.

"Jako puno odricanja je potrebno da dođete do stadija da svirate u orkestru, malo je poznato da su generalno muzičari među najobrazovanijim ljudima jer dok dođete u fazu da svirate u orkestru morate proći otprilike 16 godina usmjerenog školovanja - šest godina osnovne muzičke školu, četiri godine srednje muzičke škole i onda četiri do šest pa i više godina akademije (zavisno o tome da li radite diplomski rad, doktorat itd.) i tek onda dođete u situaciju da ste profesionalni muzičar i da nađete posao", objasnio je Šehu.

Od samog početka vodio je evidenciju o svim koncertima, operama i baletima u kojima je svirao kao član Sarajevske filharmonije.

Adi Šehu
Foto: A. K. / Radiosarajevo.ba: Adi Šehu

"Rahmetli moja mama me nagovorila, rekla je 'Sine, piši svaki koncert koji sviraš s Filharmonijim, vrijedit će ti jednog dana, spomenut ćeš me'. Svaki put kad obilježim novi koncert sjetim se svoje majke i njenih riječi, na neki način u njenu čast bilježim i pratim hronologiju rada i razvoja sebe samoga i naravno orkestra Sarajevske filharmonije", naglasio je flautista.

Za vrijeme školovanja, imao je brojne koncerte i nastupe, širom zemlje, ali i u inostranstvu, i to kao solista, solista sa orkestrom, član kamernog ansambla ili raznih orkestara.

"Postoji puno koncerata koje posebno pamtim. Nedavno je bio koncert obilježavanja 100. godišnjice postojanja Sarajevske filharmonije kojim je dirigovao maestro Riccardo Muti. Mogu reći da je to apsolutno najbitniji koncert do sada u mojoj orkestarskoj karijeri.

Pamtim i koncert 2007. godine u Muzikvereinu u Zlatnoj sali, to je isto bilo neko ostvarenje sna, kad odmalena pratite Novogodišnje koncerte i gledate onu predivnu dvoranu u Beču i onda doživite da svirate u tamo...

Adi Šehu
Foto: A. K. / Radiosarajevo.ba: Adi Šehu

Još jedan od koncerata koji mi je u lijepom sjećanju je koncert u Skenderiji sa Tošetom Proeskim gdje su prikupljena sredstva za obnovu Doma mladih.

Nažalost, nedugo nakon toga se i dogodila ta strašna tragedija i prerana Tošetova smrt, ali šta me impresioniralo to su njegove glasovne mogućnosti", podvukao je naš sagovornik.

Šehu nam je otkrio i kako izgledaju pripreme pred koncert.

"Dolazim jedan sat prije svakog koncerta i počnem proces usviravanja kako bi na najbolji mogući način uradio sve pripreme. Naravno, provjerim instrument da li radi, kvarovi su mogući, zna se desiti da tik pred koncert otkrijemo kvar pa popravaljamo nešto u zadnjoj sekundi pred izlazak na scenu. Ne dešava se to samo meni, nego i kolegama tako da je vrlo bitan taj dolazak prije samog koncerta i provjera svih mogućih faktora prije same izvedbe", pojasnio je flautista.

Zanimljivo je i da se naš sagovornik bavi koncertima mimo Filharmonije, a saznali smo i kakvu muziku sluša u privatno vrijeme.

Adi Šehu
Foto: A. K. / Radiosarajevo.ba: Adi Šehu

"Pored sviranja u orkestru najviše se bavim izvedbama kamerne muzike, prije svega sa suprugom Raisom Šehu koja je profesorica harmonike, kao duo flauta - harmonika, s bratom na klasičnoj gitari, kao duo flauta - gitara. Moj brat je redovni profesor na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, s njim često sviram i naravno pored toga s kolegama, imamo duvački kvintet i često nastupamo kako u Sarajevu tako i širom Bosne i Hercegovine", podvukao je naš sagovornik.

"Obično slušam radio, na radiju se pušta sve i svašta, ali generalno najviše volim rock muziku i pop rock, volim zabavnu muziku, volim sevdalinke, a nije mi stran ni hip hop", dodao je Šehu.

Pitali smo muzičara i da nam kaže nešto više o djelu koje će biti izvedeno u četvrtak, 16. maja, u Narodnom pozorištu Sarajevo.

"Carmina Burana je specifično djelo, prilično je moderno, napisano je u 20-tom vijeku. Mislim da je specifično po ogromnoj količini energije koja se prenosi na publiku, to je jedno djelo na koje apsolutno ne možete ostati emotivno ili energetski neokrznuti.

Adi Šehu
Foto: A. K. / Radiosarajevo.ba: Adi Šehu

Impozantan broj učesnika je potreban za izvedbu ovakvog djela; ogroman orkestar, dva hora, solisti, dječji hor i samom tom pojavom kad uđete u dvoranu, kad vidite toliki broj izvođača nije vam svejedno, izgleda vrlo impresivno i kad svi počnu svirati i pjevati taj fortissimo... Jednostavno je to nešto što izaziva i jezu i ponos, nekako nadahnjuje ljude, ohrabruje ljude, mislim da je po tome Carmina Burana najpoznatija. Smatram da je od svih djela u historiji muzike najimpresivnija energetski", podcrtao je muzičar.

Na kraju razgovora Šehu je poslao poruku onima koji možda žele krenuti njegovim putem.

"Samo uporno, svaki trud se isplati. Ovo je jedna divna profesija, vrlo plemenita, koja mnogo znači kako sviračima tako i publici, ne smijemo zaboravit da smo tu radi publike i da moramo podijeliti svoje emocije. Ko god se odluči baviti ovim pozivom mora znati da se trud isplati, nemojte odustajati u nekim teškim periodima kad mislite da ne ide, da je teško, to svi prolaze, to su samo prolazne faze koje vas ne smiju obeshrabriti", zaključio je Adi Šehu za portal Radiosarajevo.ba.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije