"Zarjavele trobente": U srijedu počinje Bookstan - pročitajte šta nas sve očekuje
Direkcija Međunarodnog festivala književnosti Bookstan održala je danas, 26. juna konferenciju za medije povodom devetog po redu Međunarodnog festivala književnosti Bookstan. No East. No West koji će se i ove godine održati u Sarajevu i to od 3. do 6. jula.
Okupljenim novinarima obratili su se direktor festivalskog programa Damir Uzunović, izvršna direktorica festivala Lamija Milišić, voditeljica ovogodišnje Radionice za mlade književne kritičare/ke Andrea Lešić i nagrađivani bosanskohercegovački autor i jedan od počasnih gostiju devetog Bookstana Faruk Šehić.
Izbor autora i autorica koji u Sarajevo iz cijelog svijeta dolaze na deveti Bookstan odredila je centralna festivalska tema, a to je ove godine Zarjavele trobente.
Bećiragić nakon poraza od Hrvatske: "Razlika od 13 koševa ništa ne znači u ludnici u Skenderiji"
"Zarjavele trobente s svojo glasbo, / da jo zbudijo, da jo zbudijo. – bez obzira da li ove riječi izgovarate u ritmu ili vam je dotična pjesma grupe Kongres (u izvedbi Zorana Predina) potpuno nepoznata, njenim zahrđalim trubama, glasnicima iz prošlog vremena, postavljamo centralna pitanja 9. izdanja Međunarodnog festivala književnosti Bookstan: Kakvi narativi imaju moć postati kulturnim naslijeđem? Na koji način književni glasovi bivaju odjekom vlastite generacije, ali duh njenog vremena transcendiraju u ideal koji nije sebično, nostalgično vezan za jedno vrijeme i prostor, već bremenit istinom za generacije koje dolaze? Šta je sa narativima koji ostaju zatočeni u svojoj generaciji – kakvo značenje imaju izvan nje?", kazala je izvršna direktorica festivala Lamija Milišić.
Dodala je da će ovogodišnji Festival svečano otvoriti Zoran Predin knjižari Buybook, a zatvoriti Damir Imamović i Aleksandar Hemon koncertom u Domu mladih.
"Zarjavele trobente": Međunarodni književni festival Bookstan predstavio vizuelni identitet
Nakon Lamije Milišić, prisutnima se obratio Damir Uzunović koji je naglasio da su pripreme za Festival trajale godinu dana, a da na Bookstan dolazi i palestinski pjesnik Mosab Abu Toha.
"Mosab Abu Toha u razgovoru s Johnom Freemanom predstavit će svoju zbirku poezije Stvari koje mi možda nađete skrivene u uhu: Pjesme iz Gaze koja će uoči festivala biti objavljena u izdanju Buybooka", naglasio je Uzunović.
Festival će i ove godine okupiti eminente književnice i književnike iz zemlje, regije i svijeta. Na Bookstan dolaze Zoran Predin (Bezgrešna), Guzelj Jahina (Zulejha otvara oči i Ešalon za Samarkand), Aleksandar Hemon (Bejturan i ruža), Darko Cvijetić (Previše mi to. Osam djevojčica), Faruk Šehić (Cimetna pisma, dijamantna stvorenja) u okviru Edicije Dnevnik koju uređuje Semezdin Mehmedinović održat će se razgovori s Dragom Glamuzinom (Noćni portir), Refikom Ličinom (Listopadi), Veliborom Čolićem (O ljudima, hrani i bogovima); Peter Maass (Ljubi bližnjega svoga), Hervé Le Tellier (Anomalija)...
Nagrađivani bosanskohercegovački autor i jedan od počasnih gostiju devetog Bookstana Faruk Šehić na Festivalu će imati dvostruku ulogu.
"Na Bookstanu ću promovisati svoju knjigu Cimetna pisma, dijamantna stvorenja u razgovoru s Lanom Bastašić, a vodit ću i razgovor s Tainom Tervonen (Grobničarke). Moj roman je kompleksan i teško mi ga je staviti u jednu rečenicu. Radi se o ljubavi, o ljudima koji preživljaju u svijetu koji je srušen. Pun je fizike,metafizike, čudovišta...", objasnio je književnik.
Ovogodišnju Bookstanovu radionicu književne kritike voditi će prof. Andrea Lešić. Radionica ove godine okuplja 15 mladih kritičarki i kritičara iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije.
Dio programa održat će se i na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Logorski dnevnici: svjedočanstva banalnosti zla bit će jedna od tema Bookstanovog specijalnog programa, a o njoj će razgovarati Amira Hass, Emil Kerenji i Florence Hartmann. U fokusu će biti dnevnik Iz Belzena: 1944-1945. Sarajke Hane Levi, majke Amire Hass.
Dva In memoriam specijalna programa ove godine bit će posvećena autorima koji su nas nažalost prerano napustili. O Dževadu Karahasanu i Tvrtku Kulenoviću i njihovom književnom radu razgovarat će Almir Bašović i Edin Pobrić, a o Paulu Austeru Almir Imširević, Semezdin Mehmedinović i Haris Pašović.
Treći In memoriam program bit će posvećen Ivanu Kordiću, Abdulahu Sidranu i Marku Vešoviću.
Zarjavele trobente: generacija kao kulturni koncept bit će tema jednog od specijalnih programa, a o njoj će razgovarati Zoran Predin, Sejo Sexon, Elvis J. Kurtović, Adam A. Subašić i Boro Kontić.
Bookstan je i ove godine pripremio program za najmlađe, u Američkom Kutku Sarajevo (Radićeva 7) održat će se razne radionice.
Na ovogodišnjem Bookstanu okupit će oko 65 autorica i autora iz 15 zemalja svijeta (Palestina, Izrael, Iran, Kanada, Amerika, Bugarska, Francuska, Slovenija i zemlje regije), a Festival će se održati na čak pet lokacija (Buybook, Atelje Figure, Akademija likovnih umjetnosti u Sarajevu, Američki Kutak Sarajevo i Dom mladih).
Svečano otvaranje planirano je u srijedu, 3. jula uz muzičku večer s Zoranom Predinom u Buybooku koja će početi u 21 sat, a Festival će biti zatvoren u subotu, 6. jula uz koncert The World and All That It Holds Damira Imamovića i Aleksandra Hemona u Domu mladih.
Karta za navedeni koncert košta 20 KM, a po istoj cijeni možete kupiti Hemonovu knjigu Bejturan i ruža i s njom ući u Dom mladih.
Zarjavele trobente
Nostalgičen neki večer,
Franc in Liza
na trapezu sta plesala
v cirkusu Quala-bla-dala.
Franc je pozabil Lizo
visoko nekje v zraku.
Zagledal je njene oči
na parketu Quala-bla-dala.
Želel je, da sloni letijo
in jo zbudijo, in jo zbudijo.
Zarjavele trobente s svojo glasbo,
da jo zbudijo, da jo zbudijo.
Žirafe, opice in tigri,
žalostni so afriški levi.
Franc poslušal je trobente,
raztrgal cirkuške plakate.
Franc je pozabil Lizo
visoko nekje v zraku.
Zagledal je njene oči
na parketu Quala-bla-dala.
Želel je, da sloni letijo
in jo zbudijo, in jo zbudijo.
Zarjavele trobente s svojo glasbo,
da jo zbudijo, da jo zbudijo.
Zarjavele trobente
Zarjavele trobente
Zarjavele trobente s svojo glasbo,
da jo zbudijo, da jo zbudijo.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.