Ratno Sarajevo kroz objektiv katalonskog fotoreportera

Fena
Ratno Sarajevo kroz objektiv katalonskog fotoreportera
Ratno Sarajevo bilo je predmet zanimanja svih svjetskih medija, koji su ratnih godina često izvještavali o dešavanjima iz opkoljenog grada. Jedan od fotoreportera koji je boravio u Sarajevu tokom rata je i Katalonac Mile Ruiz.

On je večeras u sarajevskoj Vijećnici otvorio izložbu radova pod nazivom "Ne zaboravi", a u okviru ove izložbe kroz fotografije su prikazani ratom zarobljeno Sarajevo i situacija u Srebrenicu nakon završetka rata.

Ruiz je svijetu svojim potresnim fotografijama o Sarajevu odaslao slike stradanja i prenio tačnu informaciju o tome šta se zapravo događalo jednom gradu u srcu Evrope, a ovom izložbom zaokružio je svoj put u Bosni i Hercegovini, koju je prvi put posjetio ratne 1993. godine. U ratu je bio gost sarajevske porodice Čolaković, koja mu je, kako je kazao, omogućila da njegove fotografije budu realne.

"Porodica Čolaković mi je omogućila da moje slike prenesu realnost, a bez vaše pomoći, solidarnosti, domaćinskog odnosa prema meni, nikada ne bih imao ove fotografije", kazao je autor izložbe Ruiz.

Podsjetio je na ratna dešavanja i kroz suze kazao da je u Sarajevu, te 1993. godine naučio jednu rečenicu „BiH i Sarajevo nikada neće pasti“.

"Ruiz je izložbu koncipirao komparirajući smrt, život, patnju  i radost. To smo bili mi, živjeli smo smrt, život, patnju i radost", kazao je gradonačelnik Komšić i u znak zahvalnosti katalonskom fotoreporteru Mikelu Ruizu uručio poklon - znak Grada Sarajeva.

Fotografije Mikela Ruzia prikazuju ratnu svakodnevnicu Sarajlija, razrušenu Vijećnicu i stambene zgrade, Markale, svježe humke na stadionu Koševo, malu Lanu koja se vraća iz škole, građane u redu za kruh… svjedoče prkosu, preživljavanju i opstanku stanovnika Sarajeva, ali simboliziraju i upozorenje da se ne ponovi užasna golgota kroz koju je Sarajevo prošlo.

Potresnim fotografijama iz Srebrenice Ruiz čuva sjećanja na nevino stradale Srebreničane u najvećem zločinu koji se desio u Evropi nakon holokausta nad Jevrejima.

Izložba će biti otvorena do 25. oktobra.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije