Na 448 stranica fotopriča o nenadmašenim bh. ljepotama
U sklopu promocije planirana je i izložba fotografija Samira Sinanovića i Esada Lukača.
S ciljem promocije pozitivnog imidža BiH, na projektu je radio raznoliki tim stručnjaka i prijatelja sa relacije Bihać – Sanski Most – Sarajevo. Fotomonografija prati tok pet velikih rijeka: Une, Vrbasa, Bosne, Drine i Neretve. Ona priča istinitu priču Bosne i Hercegovine, jedinstvenu državu bez entiteta, kantona, naglašenih nacionalnih obilježja i svih drugih mnogobrojnih tereta naše države i današnjice.
Podatak da je u projekat uloženo preko 60 sati avio letova, kao i da je fotomonografija sačinjena od 448 stranice, govori da je riječ o jedinstvenom projektu i ekskluzivnim fotografijama, koje sigurno nikoga neće ostaviti ravnodušnim.
Ovo je prva promocija pomenutog projekta, u kojeg je uloženo dosta ljubavi, znanja, truda i strpljenja. Pored fotografija Samira Sinanovića, Esad Lukač učestvuje kao fotograf i urednik. Narcis Drocić je autor izuzetnih snimaka vrlo rijetkih ptica. Predrag Zec i Ismet Bešić su također fotografi i tehnička podrška redakcije. Dio projektnog tima su Eniz Bajrić i savjetnica za komunikacije, Amila Saleš. Damir Midžić potpisuje grafičko oblikovanje i dizajn, dok je za vrhunski kvalitet štampe zaslužna štamparija Grafotisak. Izdavačka kuća je Kalem.
Autor naglašava da je riječ o vrlo ozbiljnom projektu, koji na ilustrovani i inovativan način govori o našoj zemlji i njenim vrijednostima. Činjenica da premalo poznajemo sebe, svoje porijeklo, tradiciju, kulturu, običaje i kulturno–historijsko i prirodno naslijeđe, ukazuje na potrebu za ovakvim projektom koji bi inspirisao kako pojedince, tako i grupe, ali ponajviše zvanične institucije iz sfere obrazovanja, kulture i turizma, da više sarađujemo, komuniciramo, putujemo i volimo širom Bosne i Hercegovine.
Sve fotografije rađene su s namjerom i izuzetnom pripremom prema potrebi samog projekta i značaju njegove misije.
Misija ovog projekta upotpunjena je sa autorskim tekstovima, koje potpisuju: Prof.dr. Esad Duraković, Prof.dr. Enes Karić, Fra Luka Markešić, bosanskohercegovačka lingvistica Husnija Muratović Tuna i kurturolog Srđan Šušnjica. Tekstovi su svojevrstan pečat fotografijama, govore o Bosni i Hercegovini, njenoj kulturi, historiji te duhovnosti bosanskih naroda. Prevod na engleski jezik obezbijedili su Lejla Ananda i Ahmed Ananda.
Fotomonografija Bosna i Hercegovina - Očima ljubavi jedinstvena je predstavnica Bosne i Hercegovine, a sarajevska Vijećnica kao najznačajniji simbol ljepote, duhovnosti, života i vizije idealno je mjesto za spoj fotografije, muzike i poruke.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.