Intervju | Tomislav Krasnec: "Želio sam objasniti publici šta se događa između dva političara"

0
Radiosarajevo.ba
Intervju | Tomislav Krasnec: "Želio sam objasniti publici šta se događa između dva političara"
Foto: Privatna arhiva / Tomislav Krasnec

Knjiga "Neprijatelji iz čista mira", hrvatskog autora Tomislava Krasneca, od aprila je u prodaji u Hrvatskoj, a svoje predstavljanje sarajevskoj publici imat će 27. novembra 2024. godine.

Hrvatsko kulturno društvo Napredak organizira predstavljanje knjige u Napretkovom klubu "Lira", ulica Pehlivanuša 1, Sarajevo s početkom u 18:00 sati, a ulaz je slobodan. Knjigu će predstaviti Dražen Klarić, glavni urednik Večernjeg lista. 

Kako navode, knjiga je "usporedna politička biografija, autora Tomislava Krasneca, novinara s dvanaestogodišnjim iskustvom praćenja Europske unije i NATO-a iz Bruxellesu, uranja u složene odnose između Zorana Milanovića i Andreja Plenkovića.

Nova sramotna izjava Milorada Dodika: 'Te žene nisu dobrodošle u Banja Luku, za njih nema mjesta'

Nova sramotna izjava Milorada Dodika: 'Te žene nisu dobrodošle u Banja Luku, za njih nema mjesta'

Kroz razgovore s više od 50 sugovornika, knjiga razotkriva dinamiku najžešćih političkih sukoba u Hrvatskoj, donoseći čitateljima priliku da zavire iza političkih kulisa."

Portal Radiosarajevo.ba, ovim je povodom kontaktirao Tomislava Krasneca, sa željom da ovu knjigu predstavimo široj publici. 

Radiosarajevo.ba:  Kako je došlo do ideje za knjigu "Neprijatelji iz čista mira" kao paralelne biografije političara Plenkovića i Milanovića?

Krasnec: "Otkako su na funkcijama na kojima trenutno jesu, Zoran Milanović i Andrej Plenković redovito pokazuju javnosti da među njima postoji neka neobična vrsta rivalstva i netrpeljivosti, koja nije samo političke prirode, nego seže i duboko u njihove karaktera i seže u doba kad su obojica kao mladi diplomati radili u Ministarstvu vanjskih poslova Hrvatske.

Obojica imaju slične karijere, iz diplomacije su ušli u politiku, preuzevši dvije velike hrvatske stranke nakon "smrti" prethodnog vođe: Milanović preuzima SDP nakon fizičke smrti Ivice Račana, a Plenković se učlanjuje u HDZ nakon političke smrti Ive Sanadera.

Nema uopće sumnje da su obojica u politici postigli jako puno: Milanović je bio i premijer i predsjednik, a Plenković je najdugovječniji hrvatski premijer. Istovremeno su i slični, ali i vrlo različiti, a pritom imaju jedan neobičan odnos koji svako malo eksplodira pred očima cijele hrvatske javnosti. Odnos koji utječe i na unutarnju, ali i vanjsku politiku Hrvatske.

Njihove svađe, uvrede, omalovažavanja, podmetanja i općenito jedna netrpeljivost i nemogućnost smislene suradnje vidljivi su svima koji prate hrvatsku politiku. To samo po sebi nije normalna situacija za jednu državu. Ova knjiga odlazi iza kulisa i, na temelju razgovora s 50-ak upućenih sugovornika, traži i pronalazi odgovore na pitanja o tome kako su se Plenković i Milanović uopće našli u situaciji da su, dok vode državu, jedan drugom stalno za vratom na najbizarnije moguće načine, kakvi se ne viđaju baš često u politici, pa ni estradiziranoj politici u eri Donalda Trumpa i sličnih."

Radiosarajevo.ba: Kakve su reakcije javnosti?

Krasnec: "Vrlo dobre, s obzirom da se radi o vrsti publicistike koja kod nas nije česta. Kod nas se knjige o političarima uglavnom pišu ili kad je njihova era već gotova, kad su izgubili moć, ili kad tek dolaze na vlast, pa ih se možda dočekuje s nerealnim nadama i hvalospjevima.

Tomislav Krasnec
Foto: Privatna arhiva: Tomislav Krasnec

Ovo nije jedna od takvih knjiga. Ovo je knjiga koja se bavi onime što se sada upravo događa između dvoje ljudi na najvišim pozicijama moći i vlasti. Piše o nečemu što je još vruće. Pisana je po uzoru na najbolja djela žurnalističke publicistike u svijetu, gdje novinari, osim što pišu o svemu tome redovito u medijskim kućama u kojima rade, istražuju i pišu knjige o nekom predsjedniku dok traje njegov mandat. Pišu o nekom velikom fenomenu ili događaju dok on traje, dok ga oblikuju svi političari koji su taj trenutak na vlasti.

Ne čekaju da sve završi, da prođe 30 godina dok se neki dokumenti deklasificiraju, pa onda pišu o svemu, nego dolaze do protagonista neke priče sada, dok ta priča traje, i pokušavaju doznati ono što je slavni američki novinar Carl Bernstein nazvao "najboljom verzijom istine koja se može dobiti", "best obtainable version of the truth". Kad pogledamo hrvatsku političku scenu, vidimo da je odnos Milanovića i Plenkovića takav da su na početku projekta stvaranja ove knjige postojala samo dva pitanja.

O čemu pisati, ako ne o tome? Kad, ako ne sad?

Dodao je još i da se "Knjiga se ne nastoji ni svrstati ni svidjeti nekome od njih dvojice. Neautorizirana je to paralelna biografija, koja nastoji ispričati što više detalja, scena ili izjava što su se dogodile u karijerama glavnih likova, a koje i danas nešto govore od čega je sazdan jedan, od čega drugi, te od čega njihov međusobni odnos.

Knjiga nastoji ispričati zanimljivu priču i pomoći javnosti i biračima da shvate što se tu, kvragu, događa. Jer, ta javnost i ti birači su poslodavci i tog premijera i tog predsjednika.

Zbog toga je knjiga i izašla u proljeće takozvane "superizborne" godine u Hrvatskoj jer je relevantna za odlučivanje na sva tri izborna ciklusa koja smo u Hrvatskoj imali i još imamo ove godine: parlamentarni, europski i predsjednički izbori", kaže Krasnec.

Kaže da je knjiga je u prodaji od aprila ove godine i odmah je izazvala veliki interes u Hrvatskoj.

"Čitana je i izvan granica Hrvatske, o čemu mi često javljaju neki diplomati koji se također zanimaju za ovu neobičnu tvrdu kohabitaciju koju imamo s Plenkovićem i Milanovićem.

Drago mi je da se sada događa i promocija knjige u Sarajevu 27. novembra, u Vitezu 28. novembra i u Mostaru 29. novembra 2024. godine, u organizaciji Hrvatskog kulturnog društva Napredak", dodao je Krasnec.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije