Haris Pašović najavio svoju Gospođicu Juliju, uz sjajnu glumačku ekipu iz Srbije
Čuveni redatelj Haris Pašović večeras će publici u Srajevu predstaviti svoju predstavu Gospođica Julija, u produkciji beogradske Opere i teatra Madlenianum.
Dio je ovo Festivala Umjetnost i politika, koju Pašović, kao direktor East-West centra već treću godinu organizuje u Sarajevu.
Brojna glumačka ekipa predstave koja je svoju premijeru doživjela u oktobru 2021. Ana Rudakijević glumi Gospođicu Juliju, Strahinja Blažić je u ulozi Žana, a Mina Pavlica u ulozi Kristine.
Zelenski pred najtežom odlukom, ovako više ne ide: Amerika je dala jasan zahtjev, može li ispuniti?
Radnja koja se u originalnom Strindbergovom tekstu dešava krajem 19. stoljeća, izmještena je u današnje vrijeme i locirana u Sloveniju. Mladi imigranti iz zemalja Balkana rade kao posluga u bogataškoj vili na Bohinjskom jezer, gdje živi razmažena kćer Julija.
Ova predstava u srži ima muško-ženske odnose i dosta seksa, otkrio je redatelj.
Gospođica Julija je odabrana kao jedna od 10 najboljih predstav a u Srbiji i uvrštena u pet najboljih produkcija. Po konceptu je namijenjena regionu i zato mi je drago da će biti izvedena u Sarajevu. Velika je čast što je Haris Pašovis prihvatio angažman u Madlenianu. On je omiljeni redatelj među Beogradskom publikom,", istaknula je Ana Radivojević-Zdravković direktorica drame u teatru Madlenianum.
"San svake glumice je da zaigra gospođicu Juliju a meni se ti desilo na početku karijere. Predstava je vrlo dobro adaptirana našem vremenom. Priča je to o mladom paru koji je trbuhom za kruhom otišao u Sloveniju da radi za bogataše. Ali i bogati i siromašni imaju istu potrebu za ljubavlju i želju da žive punim plućima", pojasnila je glavna glumica Ana Rudakijević.
Glumac Strahinja Blažić kaže kako su neki gledatelji predstavu ocijenili provokativnom, ali da je ona za njega životna, jer govori o dvoje mladih ljudi koji ne mogu da uspostave odnos jer su disfunkcionalni za ljubav. Zanimljivo je da novosadska glumica Mina Pavlica u predstavi glumi djevojku iz Čapljine, te je s tim razlogom savladala i karakterističan naglasak.
"Pred nama je mlada generacija glumaca i glumica iz Srbije koji donose jednu novu, svježu energiju", naglasio je Haris Pašović, redatelj koji često režira predstave u čijem je fokusu uloga žene. I dok predstave poput Gospođice Julije ili Lutkine kuće koju je režirao prije petnaestak godina, govore o emancipaciji žene, tako i mnoge druge njegove predstave problematiziraju de-emancipaciju koja je danas prisutna na Balkanu.
Uz Harisa Pašovića je i autorski tim: scenograf Aleksandar Denić, sarajevske kostimografkinje Irma Saje i Vanja Ciraj Džudža, kompozitori Marko Grubić, koreograf Igor Pastor i dramaturginja Jelena Paligorić Sinkević.
Predstava je na programu u utorak 20.12.2022 s početkom u 19,30 na sceni Narodnog pozorišta Sarajevo.
Strahinja Blažić u predstavi Gospođica Julija
Madlenianum je prva privatna opera u Jugoističnoj Evropi, koju je osnovala i čiji je mecena gospođa Madlena Zepter. Osnovan davne 1997. Madlenianum jesvoju zgradu pronašao u centru Zemuna, u zgradi Narodnog pozorišta iz Beograda, koja je kompletno renovirana i pored maksimalne iskorišćenosti prostornih kapaciteta - Velika sala sa 500 mesta i novoizgrađena galerija loža i Mala sala koja broji od 100 do 150 mesta zavisno od predstave, ova zgrada je tehnički jedna od najakustičnijih i savremeno opremljenih za izvođenje vrhunskih umetničkih projekata, ali i komercijalnih događaja, po kojima smo već postali poznati. Opera i teatar Madlenianum je jedino pozorište u Beogradu sa ove strane reke Save za sve uzraste. Na našem repertoaru koji sa pažnjom formiramo, prateći svetsku dramaturgiju, pomažući mlade stvaraoce i angažujući vrhunske umetnike iz naše zemlje I inostranstva, ali uvek okrenuti i našoj publici, može se naći od opera za decu i mlade, svetski mjuzikli, komedije i drame po savremenim tekstovima vrhunske baletske predstave do klasičnih operskih ostvarenja u modernoj režiji. Poznati smo po adaptacijama romana svetske literature I dramatizaciji biografija velikana istorije.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.