Želi pomilovanje: Neugodne paralele između osuda Huntera Bidena i Donalda Trumpa
Najavljujući "potpuno i bezuslovno" pomilovanje Huntera Bidena u nedjelju navečer 2. decembra 2024. godine, Joe Biden je osudio ono što je okarakterisao kao nepravedno gonjenje njegovog sina.
"Nijedna razumna osoba koja sagledava činjenice Hanterovih slučajeva ne može doći do drugog zaključka osim što je Hunter izdvojen samo zato što je moj sin - i to je pogrešno", rekao je Biden.
Predsjednikove kritike ispolitiziranog pravosudnog sistema odražavale su one koje je Trump redovno lobirao - možda najuočljivije u slučaju New Yorka koji uključuje isplate novca zvijezdi filmova za odrasle Stormy Daniels. Ta optužnica je na kraju dovela do osude bivšeg predsjednika za više krivičnih djela falsifikovanja poslovnih zapisa radi prikrivanja kršenja finansiranja kampanje.
Severina objavila nove fotografije iz Sarajeva: Pogledajte koji muškarac joj je pravio društvo
"Ono što se dešava u New Yorku je bijes", rekla je republikanska senatorka Lindsay Graham iz Južne Karoline, Trumpova povjerljiva osoba, o suđenju bivšem predsjedniku za tajni novac. "Mislim da je to selektivno krivično gonjenje u političke svrhe."
Obojica su izvedena pred sud 2024. godine, godinama nakon incidenata o kojima je riječ. Trumpova plaćanja Danielsu dogodila su se 2016. godine.
Prijava za pištolj na kojoj je Hunter Biden negirao svoju upotrebu droge bila je iz 2018. godine, dok su njegove lažne porezne prijave bile od 2016. do 2019. godine.
Oba slučaja su doživjela oštre obrate nakon što se činilo da neće doći do suđenja. Činilo se da će istraga o Trumpu u New Yorku biti odbačena kada Alvin Bragg bude izabran da zamijeni Cyrusa Vancea na mjestu advokata. Dogovor o priznanju krivice koji bi rezultirao time da Hunter Biden prihvati krivicu, ali ne služi zatvorsku kaznu, propao je u posljednjem trenutku zbog pitanja predsjedavajućeg sudije.
Oba su također uključivala primjenu postojećeg zakona u novim ili neuobičajenim okolnostima.
Osnovni zločini u vezi s finansiranjem kampanje u slučaju Trump bili su federalni, a ne državni, prekršaji za koje su odvjetnici američke vlade već odlučili da ih ne slijede. Rijetki se slučajevi upotrebe oružja poput Bajdenovog procesuiraju bez veze s ozbiljnijim nedjelima. A njegovi prekršaji zbog utaje poreza su riješeni putem zaostalih plaćanja i novčanih kazni – rješenje kojim se obično izbjegavaju krivične prijave.
Koje su razlike?
Naravno, postoje značajne razlike između ova dva slučaja. Hunter Biden nikada nije obavljao javnu funkciju. A njujorški slučaj tajnog novca bio je samo jedno od više gonjenja bivšeg predsjednika, od kojih se nekoliko bavilo mnogo ozbiljnijim i nedavnim navodnim zločinima. Trump, međutim, nije pravio razliku između njih, tvrdeći da su sve istrage o njemu politički motivirani "lov na vještice" koji je osmišljen da naruši njegove izborne izglede.
Ako ostavimo razlike na stranu, i Trump i Bajdeni su postavili slična pitanja o tome da li je politika neopravdano utjecala na njihove slučajeve, čak i dok su demokrate insistirale da je suđenje Trumpu bilo ispravno, a republikanci su smatrali da je suđenje za oružje Hunter i izjašnjavanje o krivnji za utaju poreza zadovoljena pravda.
Prema Kevinu McMunigalu, profesoru prava na Univerzitetu Case Western Reserve i bivšem pomoćniku američkog tužioca, tvrdnja da politika utiče na tužilačke odluke je uglavnom netačna. On, međutim, napominje da javnost možda ne razumije da postoji komplikovana kalkulacija oko toga kada i da li optužiti krivična djela.
Ovaj nedostatak razumijevanja mogao bi pružiti dovoljan razlog onima na obje strane oštre američke političke podjele da uoče dvostruki standard kada je u pitanju američki pravosudni sistem - posebno kada se radi o slučajevima visokog profila koji uključuju vladine zvaničnike ili njihove porodice, a posebno kada su sami političari ti koji potpiruju vatru.
Šta bi Bajdenovo pomilovanje moglo značiti za Trampa?
Bez obzira na to jesu li optužnice bile primjerena praksa tužilačke presude, i Trump i Hunter Biden su osuđeni za svoje zločine.
Zbog pomilovanja, Hanter Bajden zbog toga neće snositi nikakve posljedice. I dok se Trump priprema da se vrati u Bijelu kuću, sve je vjerovatnije da će ga priroda njegove visoke funkcije zaštititi od kazne za njegovu osudu. To je već dovelo do toga da su federalni slučajevi protiv njega odbačeni.
Javna percepcija dvostrukih standarda za bogate i moćne možda nije tako neosnovana.
Američka vjera u odjel za krivično pravosuđe je potkopana, rekao je John Geer, profesor političkih nauka na Univerzitetu Vanderbilt i šef njegovog Projekta o jedinstvu i američkoj demokratiji. On, međutim, dodaje da tvrdnje o selektivnom krivičnom gonjenju predstavljaju "kamen bačen u veoma veliko jezero", u poređenju sa širim pitanjima koja su u igri.
"Pravda nikada nije bila slijepa", rekao je. "Međutim, postojali su periodi kada je bio ravnopravniji od drugih."
Nedavni događaji, kaže on, odražavaju rastuće nepovjerenje javnosti u političke institucije širom svijeta – uključujući Kongres, Predsjedništvo i Vrhovni sud.
Bajdenova upotreba Trumpovske retorike da objasni svoje korištenje predsjedničke moći da zaštiti svog sina mogla bi samo pomoći budućem predsjedniku da pronađe više podrške da zamahne institucije kojima je Bajden dugo služio i obećao da će ih štititi.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.