Vlada Portugala odbija pokrenuti proces isplate odštete za zločine transatlantskog ropstva
Vlada Portugala je saopćila da odbija pokrenuti bilo kakav proces za isplatu odštete za zločine počinjene tokom transatlantskog ropstva i kolonijalne ere, suprotno ranijim izjavama predsjednika Marcela Rebelo de Sousa.
Od 15. do 19. stoljeća, 6 miliona Afrikanaca je oteto i prisilno prevezeno preko Atlantika portugalskim brodovima i prodato u ropstvo, uglavnom u Brazilu.
Rebelo de Sousa je u subotu izjavio da Portugal može koristiti nekoliko metoda za isplatu odštete, poput otkazivanja duga bivših kolonija i pružanja finansijske podrške.
Traži se osoba sa video snimka: Sarajlija otišao po dijete u džamiju, pa mu neko ukrao cipele
Vlada je u saopćenju poslanom portugalskoj novinskoj agenciji Lusa izjavila da želi "produbiti međusobne odnose, poštovanje historijske istine i sve intenzivniju i bližu saradnju, zasnovanu na pomirenju bratskih naroda".
Međutim, dodala je da nema "procesa ili programa specifičnih radnji" za isplatu odštete, napominjući da su tu liniju slijedile i prethodne vlade.
Navela je da su odnosi s bivšim kolonijama "stvarno izvrsni" i navela saradnju u oblastima poput obrazovanja, jezika, kulture i zdravstva, osim finansijske, budžetske i ekonomske saradnje.
U utorak je predsjednik sugerirao potrebu za odštetom, što je izazvalo snažnu kritiku od strane desničarskih stranaka, uključujući i manjeg partnera u koaliciji vlade Demokratskog saveza, stranku CDS-Popular, i desničarsku stranku Chega.
"Ne možemo staviti ovo pod tepih ili u fioku", rekao je predsjednik u subotu. "Imamo obavezu da pilotiramo, da vodimo ovaj proces [odštete]."
Kolonijalna era Portugala trajala je više od pet stoljeća, a Angola, Mozambik, Brazil, Zelenortska Ostrva, Sao Tome i Principe, Istočni Timor i neka područja u Aziji bili su pod portugalskom vlašću.
Dekolonizacija afričkih zemalja i kraj carstva u Africi dogodili su se samo nekoliko mjeseci nakon 'Revolucije karanfila' u Portugalu 25. aprila 1974. godine, koja je oborila najdužu fašističku diktaturu u Evropi i uvela demokratiju.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.