Ukrajina u posjedu oklopnih vozila za koje se ne zna odakle dolaze: Evo šta misle stručnjaci

1
Radiosarajevo.ba
Ukrajina u posjedu oklopnih vozila za koje se ne zna odakle dolaze: Evo šta misle stručnjaci
Foto: Screenshot/YouTube / Oklopno vozilo Puma

Ministarstvo obrane Ukrajine objasnilo je da su Pume prošle kodifikaciju, što omogućuje kupnjiu tih oklopnih transportera sredstvima iz državnog proračuna.

Iako se ta vozila koriste u vojskama Italije, Argentine, Pakistana, Libije i Džibutija, niti jedna od tih zemlja nije službeno izvijestila da su paketi pomoći uključivali te transportere.

Ipak, pretpostavlja se da je serija Puma bila dio jednog od povjerljivih paketa obrambene pomoći Ukrajini koje je poslala talijanska vlada. Talijani su ranije bez službene najave poslali Ukrajincima seriju topničkih sistema M109L, a Rim je proteklog juna potvrdio transfer dodatne baterije protuzračnog sistema SAMP/T, sposobnog za presretanje balističkih projektila.

Ekološko blago: Jeste li znali da se jedno od najčišćih jezera u Evropi nalazi u BiH?

Ekološko blago: Jeste li znali da se jedno od najčišćih jezera u Evropi nalazi u BiH?

Još ranije, Italija je poslala Ukrajincima jednu bateriju obrambenog sistema SkyGuard Aspide, sisteme Spada, dvije baterije raketnih bacača M270A1 kalibra 227 milimetara, teške minobacače kalibra 120 milimetara, topove FH-70 kalibra 155 milimetara, brojne radare, razne vrste borbenih vozila te čitav niz pješačkog oružja i streljiva.

Najnovija donacija sa zasad nepotvrđenim brojem primjeraka dolazi u obliku talijanskih lakih oklopnih borbenih vozila na kotačima Puma s pogonskim inačicama 6x6 i 4x4. Vozilo je razvio i do 2004. godine proizvodio konzorcij Iveco Fiat – Oto Melara ponajprije za talijansku vojsku, a potom i za izvoz..Prvi prototipovi dovršeni su 1988. godine, s ukupno pet testnih vozila dovršenih do 1990. godine.

Vojska tražila daljinski upravljan mitraljez

Idućih devet godina Pume su prolazile rigorozne testove, nakon čega je talijanska vojska 1999. godine naručila 580 tih vozila, od čega njih 250 u konfiguraciji 6x6 te njih 330 s pogonom na sva četiri točka. Prva naručena vozila dovršena su sredinom 2003. godine, Vozila s pogonom na svih šest točkova koristi amfibijska pukovnija Serenissima s bazom u Veneciji, padobranska brigada Folgore i planinsko pješaštvo iz brigade Alpini. Vozila 4x4 koriste pak osam konjaničkih pukovnija i dvije pukovnije specijalnih snaga.

Valja reći da je Puma u konjičkim pukovnijama isprva trebala nadopuniti razarač tenkova na kotačima B1 Centauro, a danas je prisutna u većini pješačkih pukovnija talijanske vojske.

Pumu pokreće 4-cilindrični Ivecov turbo-dizelski motor od 180 konjskih snaga, koristi 5-stepenski automatski mnjenjač, a radni raspon joj se proteže na 700 kilometara. Maksimalna brzina vozila je 110 kilometara na sat, s time da inačica 4x4, uz vozača i topnika, prevozi dva vojnika te se u talijanskoj vojsci koristi u parovima za izviđanje bojišta. Varijanta 6x6 od 8,2 tone prevozi četiri vojnika te vozača i topnika, a zajedno s još jednom takvom Pumom može nositi cijeli talijanski pješački vod od osam ljudi.

Libijci donaciju pretvorili u mobilne lansere

U Pume je moguće ugraditi protutenkovske sisteme Milan ili Panzerfaust, minobacač kalibra 60 milimetara i bacač granata kalibra 40 milimetara. Vozila se mogu opremiti i laserskim sistemom upozorenja i automatskim bacačima dimnih granata. Za upravljanje vozilom koriste se tri dnevna radara, dok noćni vid osigurava pojačivač svjetla.

Uz to, Puma prima više različitih komunikacijskih sistema povezanih s tri antene, a može se transportirati helikopterom tipa CH47C i gotovo svakim transportnim avionima koje koriste članice NATO saveza.

Valja reći da je Italija u martu 2013. godine donirala 20 svojih Puma u inačici 4x4 Libijskoj nacionalnoj vojsci kako bi potvrdila prijateljske veze sa svojom nekadašnjom kolonijom, ali i participirala u borbi protiv sve većih prijetnji. Libijci su te Pume kasnije pretvorili u mobilne lansere nevođenih projektila zemlja-zrak. Njih 14 Rim je iz istih razloga donirao i Džibutiju, dok su Pakistan i Argentina pribavili svoje Pume redovnim putem.

Zanimljivo je da su Rusi u aprilu ove godine objavili snimku jedne Pume uništene u Luhanskoj oblasti, što je sugeriralo da je vozilo u ukrajinskoj službi prema nije napravljen nikakav zapis o njegovoj isporuci. Analitičari ocjenjuju da će Ukrajinci koristiti ova vozila niske siluete za izviđanje, prebacivanje ljudstva i borbu protiv suparničkih lako oklopljenih vozila, ali upozoravaju da će ona zbog svoje nedovoljne zaštite biti laka meta ruskih naoružanih dronova i protuoklopnih sistema, pa čak i teških mitraljeza, piše Tportal.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije