U Njemačkoj najveći broj umrlih za dan, Merkel traži strožije mjere
Od početka pandemije COVID-19 u svijetu zaraza koronavirusom potvrđena je kod 68.700.138 osoba, a oporavilo se 47.640.639 oboljelih.
Portal Worldometer objavljuje ažurirani pregled globalne epidemiološke slike od početka pandemije COVID-19, a prema posljednjim podacima, u svijetu je od posljedica zaraze umrlo 1.563.468 osoba.
U svijetu je trenutno 19.541.031 aktivno zaraženih pojedinaca.
Pandemijom COVID-19 najteže su pogođene Sjedinjene Američke Države (SAD) s 15.591.709 zaraženih i 293.398 umrlih.
U SAD-u je u utorak registrovano 215.586 novih slučajeva koronavirusa, a od posljedica infekcije umrle su još 2.534 osobe, pokazuju podaci Univerziteta Johns Hopkins.
U Njemačkoj je u utorak preminulo 590 zaraženih, najviše u jednom danu od početka pandemije, pokazuju današnji podaci Instituta Robert Koch.
Prema navodima ovog instituta, prethodan rekordan broj smrtnih slučajeva zabilježen je 2. decembra i iznosio je 487.
Prema podacima instituta, broj potvrđenih slučajeva koronavirusa u Njemačkoj povećan je za 20.815, što je za oko 3.500 više nego u utorak prošle sedmice.
Ukupno je od početka pandemije preminulo 19.932 osoba, dok se koronavirusom zarazilo 1.218.524 ljudi.
Njemačka kancelarka Angela Merkel se u srijedu, tokom rasprave u Bundestagu, založila za pooštrenje mjera zatvaranja u razdoblju između Božića i Nove godine te je istovremeno branila novo rekordno zaduženje.
Zbog prevladavanja posljedica pandemije koronavirusa, Njemačka predviđa novo zaduženje za sljedeću godinu u visini od 180 milijardi eura.
Njemačka kancelarka je raspravu o proračunu iskoristila kako bi pozvala građane da se i dalje pridržavaju mjera u borbi protiv pandemije.
U Švedskoj, Vlada je danas predložila novi zakon kojim joj se omogućavaju veća ovlaštenja kako bi se borila protiv pandemije koronavirusa.
Novim zakonom vlada bi imala odriješene ruke da naredi i implementira restriktivne mjere, kao što su zatvaranje tržnih centara i teretana.
U prijedlogu zakona se navodi da bi vlada imala veću mogućnost za nadzor i određivanje mjera za borbu protiv pandemije, kao što je ograničenje broja okupljenih ljudi, određivanje radnog vremena prodavnica, ali i totalno zatvaranje kao posljednju opciju.
Primjena zakona bi mogla krenuti od 15. marta i biti na snazi oko godinu, navodi se u saopštenju vladajuće koalicije, prenosi Reuters.
Broj hospitalizovanih i preminulih skočio je u prethodna dva mjeseca.
Švedski zakon dozvoljava vladi malo prostora da provede drakonske mjere, kao što je potpuno zatvaranje ekonomije.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.