Sve skuplja namirnica: Nestašica jaja zbog ptičije gripe u SAD-u
Nedostatak jaja i rezultirajuće veće cijene mogli bi se pogoršati do dolaska sezone praznika, a zatim nastaviti u novoj 2025. godini.
Tako navodi američko Ministarstvo poljoprivrede (USDA)u Sjedinjenim Američkim Državama, te dodaju da je proizvodnja jaja opala za 2,6 posto u septembru i 1,6 posto u augustu, u poređenju sa istim mjesecima prošle godine.
Projekcija proizvodnje jaja u četvrtom tromjesečju 2024. godine smanjena je sa 5 miliona desetina na 1,98 miliona desetina. Prilagodba je uslijedila nakon što su oktobarske epidemije ptičijeg gripa u Utahu, državi Washington i Oregonu rezultirale gubitkom 2,8 miliona ptica. Epidemija ptičjeg gripa pogodila je SAD u februaru 2022. godine, zahvativši skoro 110 miliona ptica u 49 država, prema najnovijem izvještaju Centra za kontrolu i prevenciju bolesti objavljenom u četvrtak, 21. novembra 2024. godine.
Stravična nesreća u Njemačkoj: Udovac iz BiH dobio podršku od kolega nakon gubitka supruge
Američki odbor za jaja, koji prodaje u ime uzgajivača jaja, procjenjuje da je oko 23 miliona kokoši izgubljeno od ptičjeg gripa ove godine.
"Utjecaj ovoga na američke uzgajivače jaja bio je nevjerovatno težak", rekla je predsjednica i izvršna direktorica američkog odbora za jaja Emily Metz .
"Visoko patogena ptičja influenca (HPAI) je apsolutno pogubna za te farmere - ove ptice su njihov izvor života. Naša opskrba je manja od uobičajene zbog HPAI, au nekim državama više od drugih."
Kada se zaražena jata izgube, potrebno je najmanje 20 sedmica "od izlijeganja novog jata dok ne budu dovoljno zrela za proizvodnju jaja", rekao je naučnik peradi Todd Applegate. "Ovo bi bilo nekoliko mjeseci duže da se riješi pitanje zbrinjavanja zaraženog materijala i ptica, čišćenja i dezinfekcije pogođene farme", dodao je.
Drugi razlozi za nedostatak jaja su manja jata kokoši nosilja nego prošle godine, visoki troškovi hrane i ulazne cijene i niža prosječna stopa nosivosti (broj proizvedenih jaja po kokoši) u odnosu na prethodne godine. Nestašice utiču na cijene, pri čemu je dnevna njujorška veleprodajna cijena velikih jaja porasla za 20 centi u odnosu na septembar i 1,84 dolara od prošlog oktobra, saopštilo je USDA.
Bez GMO: 55 miliona Bingo jaja godišnje na tržištu BiH
Do kraja oktobra, kada je bio period od nešto više od jedne sedmice u kojem su cijene jaja porasle za 20 ili više centi dnevno, cijene su u prosjeku iznosile 4,46 dolara.
"Uzgajivači jaja rade 24 sata kako bi osigurali da njihovi kupci i potrošači imaju sve vrste jaja koja im trebaju", rekao je Metz. "Uzgajivači jaja znaju da je potražnja za jajima posebno jaka tokom sezone praznika, i oni će nastaviti da proizvode jaja i proizvode od jaja koji su potrebni njihovim kupcima." Dolazi kada je zima udarila, vrijeme kada određene vrste ptica, koje mogu nositi različite varijante ptičje gripe, počnu seliti na jug. Obalne ptice, morske ptice i ptice vodene ptice često su krivci za nošenje različitih sojeva , posebno jer rijetko pokazuju znakove bolesti, rekla je za New Scientist veterinarska epidemiologinja Victoria Hall.
"I miješaju sojeve dok se svi okupljaju u migratorne grupe, a onda se ponovo povlače i šire", rekao je Hall.
Na primjer, decembar je kada patke, koje imaju veliki broj slučajeva ptičje gripe, počinju da se probijaju na jug i prelijeću farme u Sjevernoj Americi, navodi Reuters , što je bio put migracije ove vrste ranije ove godine. USDA predviđa da će se nedostatak jaja nastaviti početkom sljedeće godine, što je manja proizvodnja u odnosu na prethodnu godinu u većem dijelu prve polovine 2025.
"Iako niko ne može da predvidi budućnost, naši farmeri nastavljaju da napreduju sa iskustvom u borbi protiv ove bolesti, a naše farme se brže oporavljaju", rekao je Metz. "Uzgajivači jaja su inovatori i apsolutno čine sve što mogu da očuvaju svoje ptice bezbednim i da ta jaja pristižu.
"HPAI je izazov za američke farme jaja od 2022. godine i ostajemo u nadi da će rigorozni napori na prevenciji bolesti na farmi spriječiti dalje širenje HPAI-a kroz zimu i proljetnu migraciju i osigurati da se farme oporave i nastave punu proizvodnju."
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.