Strašno: Bjelorusija osudila na višegodišnji zatvor dobitnika Nobelove nagrade za mir
Bjeloruski sud je osudio dobitnika Nobelove nagrade za mir Aleksa Bjaljackog na deset godina zatvora.
Aleks Bjaljacki je Nobelovu nagradu za mir dobio 2022. godine zajedno s organizacijama Memorial i Centar za civilne slobode.
Razlog za nagradu je bio njihov zajednički trud da predstavljaju civilno društvo i da kritikuju vladajuće režime, te da govore javno o ratnim zločinima u Ukrajini.
Sestra preminule Džejle Drapić u teškom stanju zbog zuba: 'Liječila se kod istog stomatologa'
Izgleda da to baš nije najbolje sjelo bjeloruskim vlastima, koje su usko povezane s režimom u Moskvi. Oni su Bjaljackog uhapsili 2021. godine, tokom protesta protiv vlasti predsjednika Aleksandra Lukašenka.
Uhapšen je i sada osuđen zbog, kako kaže sud u Minsku, krijumčarenja novca u Bjelorusiju tokom protesta.
Bjelorusija uvodi smrtnu kaznu za državne dužnosnike i vojne osobe zbog veleizdaje
Osobe koje podržavaju Bjaljackog sugerišu da to nije istina, već da je poenta da on ne nastavi svoj rad koji otkriva korupciju unutar Lukašenkovog režima.
Oglasila se i liderka bjeloruske opozicije Svetlana Tikanovskaja, koja je trenutno u egzilu u Litvaniji. Ona je rekla kako je odluka sramotna, te se Bjaljacki mora pustiti.
Nobel Peace Prize laureate Ales Bialiatski has been sentenced to 10 yrs in prison, Valiantsin Stefanovic to 9 yrs & Uladzimir Labkovich to 7 yrs in the regime's fake trial against human rights defenders. We must do everything to fight against this shameful injustice & free them. pic.twitter.com/r2y68QIjrO
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) March 3, 2023
Reakcija je stigla i od ministrice vanjskih poslova Njemačke Ane Baerbock. Ona je nazvala suđenje farsom te je rekla kako se odlukom Bjaljacki kažnjava za svoju borbu za ljudska prava u Bjelorusiji.
Osim Bjaljackog, osuđeni su i Valentin Stefanovič, na devet godina, te Vladimir Labkovič, na sedam godina zatvora.
Bjaljacki je aktivan u borbi protiv bjeloruskog predsjednika još od 1996. Treba dodati da je Lukašenko na poziciji predsjednika Bjelorusije od 1994. godine, kada je ta pozicija i napravljena, piše BBC.
"It just so happens that people who value freedom the most are often deprived of it." – Ales Bialiatski's 2022 #NobelPeacePrize lecture.
— The Nobel Prize (@NobelPrize) March 3, 2023
Bialiatski has long advocated for fundamental human rights, democracy and freeing the political prisoners in Belarusian jails. https://t.co/vSaQYOdgjW
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.