Strah od raskola: Francuska ekstremna desnica će se raspasti ako dođe do njihovog sukoba
Marine Le Pen i njezin 28-godišnji štićenik, Jordan Bardella, posrnuli su u drugom krugu francuskih parlamentarnih izbora u nedjelju, a projekcije daju njihovoj krajnje desnoj stranci Nacionalni skup između 120 i 150 zastupnika, nakon koalicije francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i prvoplasiranih u lijevom savezu.
Dok stranka probavlja razočaravajuće rezultate nedjeljnih parlamentarnih izbora, očekuju se upiranja prstom, optužbe i, ako je suditi po prošlosti, čak i izbacivanje najviših dužnosnika koji se krive za ovakve rezultate.
Na kocki je sada pitanje ko će povesti francuske desničarske nacionalističke snage u bitku za predsjednika za tri godine, a možda i ranije ako Macron odstupi s vlasti prije kraja mandata.
Nesreća u BiH: Automobil sletio s ceste i zaustavio se manje od metar od rijeke
Dok je dvojac pazio da pokaže jedinstvo u javnosti, Bardellina mladost, njegova veća popularnost u stranačkoj bazi i njegova rastuća neovisnost o političkim pitanjima implicitne su prijetnje moralnom autoritetu nad Nacionalnim skupom Marine Le Pen. Obraćajući se novinarima u januaru, Le Pen je priznala Bardelline kvalitete, ali je rekla da mu je "dala priliku", piše Jutarnji.
Bardella je više puta rekao da je Le Pen prirodna kandidatkinja za predsjednicu i da on neće biti 'njen Emmanuel Macron', misleći na to kako se Macron okrenuo protiv vlastitog dobročinitelja, tadašnjeg predsjednika Francoisa Hollandea, prije nego što se kandidirao 2017. godine.
Bliski saradnici Le Pen kažu da nema govora o njihovom mogućem razlazu te da je upravo činjenica da su zajedno, njihova dobitna karta.
Francuska gori nakon šokantne pobjede ekstremne ljevice, zemlja na nogama od Marseillea do Pariza
Ipak, u privatnim razgovorima za Politico, sadašnji i bivši stranački insajderi, kao i saveznici oba desničarska lidera, ističu da nisu tako sigurni u njihovo zajedništvo te tvrde da Bardellin politički brend ima širu privlačnost od Le Penovog.
"Neki Francuzi vjeruju da Jordan Bardella ima veće šanse za pobjedu na predsjedničkim izborima od Marine Le Pen. Možda nismo dovoljno oprezni što se tiče mogućnosti rivalstva. Postoji opasnost. Moramo biti oprezni, rekao je za Politico jedan zastupnik Nacionalnog skupa.
Ipak pravo je pitanje, smatraju neki upućeni, hoće li Bardella, kada preuzme vlast, čekati dok se Le Pen ne kandidira za predsjednicu i četvrti put, ili će pokušati ubrzati sve organiziranjem državnog udara, ili se ipak odvojiti od Nacionalnog skupa kako bi osnovao vlastitu stranku, baš kao što je Macron učinio nakon razlaza s Hollandeom 2016.
"Ne vjerujem da će biti puča prije 2027. godine, ali nakon toga, ko zna?, kaže konzervativni saveznik.
Nema sumnje da je Le Pen Bardelli omogućila početak bavljenja politikom, ali učenik je brzo nadmašio svog učitelja.
Marine Le Pen pred teškim porazom: 'Naša pobjeda je samo odgođena'
Nakon što se sa 17 godina pridružio stranci, tada nazvanoj Nacionalna fronta, 2012. godine, brzo se uspinjao u njezinim redovima i predvodio njenu izbornu listu na izborima za Europski parlament 2019. godine, u dobi od 23 godine. Bardella je zatim imenovan vršiteljem dužnosti predsjednika stranke tokom predsjedničkih izbora u Francuskoj 2022. godine, a nekoliko mjeseci kasnije postao je njezin službeni lider. U to je vrijeme Bardella pripisao svoj uspjeh onome što je nazvao "jedinstvenim odnosom neprocjenjivog povjerenja" sa svojom mentoricom.
Od tada su se Le Pen i Bardella predstavljali kao izlaz iz ukorijenjenog političkog establišmenta Francuske. Snaga Marine Le Pen, koja je vodstvo stranke naslijedila od oca 2011. godine, ujedno je i njena slabost: njeno je ime neizbrisivo povezano s antisemitskim i rasističkim ispadima njenog oca, koji je izbačen iz stranke 2015. godine.
Tu je na scenu stupio Bardella, kao autsajder bez ikakvih krvnih veza s Le Penovima. Tako uživa veće povjerenje među dijelovima biračkog tijela koji su se tradicionalno ustručavali glasati za Nacionalni skup. Bardella također pomaže proširiti doseg stranke zahvaljujući svom podrijetlu. Za razliku od buržoaske Le Pen, koja je odrasla u vili u malom pariškom predgrađu Saint-Cloud, Bardella je proveo mladost u teškoj pariškoj četvrti Seine-Saint-Denis, družeći se s djecom imigranata.
Le Pen tako privlači tradicionalne pristaše Nacionalnog skupa i birače s deindustrijaliziranog sjevera zemlje privučene njenom markom nacionalizma "zaštiti slabe", dok Bardella osvaja birače koji prvi put glasaju, mlade muškarce i više socioekonomske kategorije. Dok jedni ističu da Le Pen i Bardella jedno drugo upotpunjavaju i neophodni su si, drugi ističu da je predstavljanje dva ili više imena kao kandidata vrlo neobično u predsjedničkim kampanjama. Ostatak teksta pročitajte OVDJE.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.