Stiže epidemija koja bi mogla biti gora od ebole

Radiosarajevo.ba
Stiže epidemija koja bi mogla biti gora od ebole
Prije manje od mjesec dana Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je da tuberkuloza diljem svijeta ubije po jednog čovjeka svakih 20 sekundi.

Također, kod novih slučajeva tuberkuloze u Zapadnoj Africi kod njih dva posto uzročnici su otporni na antibiotike. Novo istraživanje velike skupine zdravstvenih stručnjaka pokazuje, međutim, da je postotak novih rezistentnih slučajeva TBC-a čak triput veći, šest posto, te da stanje s tim oblikom TBC-a (MDR-TB) u Zapadnoj Africi prijeti da postane mnogo širi problem, piše Express.hr.

Svijet je na to nedavno podsjetila vrlo ozbiljna epidemija ebole. WHO je očito jako potcijenio prijetnju TBC-om, posebno MDR-TB-om. Objavio je da je na Zapadu Afrike od svih recidiva tuberkuloze njih 17 posto takvih oblika kod kojih su uzročnici otporni na postojeće antibiotike. Najnovije istraživanje, međutim, pokazuje da je njihov udio čak 35 posto, kao i to da je u pojedinim dijelovima, posebno u pojedinim afričkim gradovima, stanje još i gore.

U trećem najvećem nigerijskom gradu Ibadanu, s više od tri miliona stanovnika, udio rezistentnih oblika tuberkuloze među recidivistima je već 39 posto, dok je u glavnom gradu Nigerije Lagosu zastrašujućih 66 posto. U Bamaku, glavnom gradu Malija, među onima kojima se TBC nakon liječenja vratio, udio antibiotski otpornih uzročnika je 59 posto.

Najgore stanje s antibiotski otpornim oblicima TBC-a kod novih pacijenata je u Gani i Togu, gdje je riječ o čak 35 posto. O kakvoj je opasnosti po stanovništvo 245 miliona stanovnika Zapadne Afrike i još mnogo njih u okolnim zemljama, pa i po cijeli svijet, pokazuje cijeli niz daljnjih podataka.

WHO, koji je tako užasno potcijenio stanje s tuberkulozom i antibiotski otpornim sojevima, tvrdio je da je novih slučajeva u protekloj godini diljem svijeta bilo čak pola miliona. Sad ispada da je taj broj sigurno nekoliko puta veći. A ako se zna da čak i kod obične tuberkuloze, liječenje antibioticima traje otprilike pola godine, da je riječ o krajnje siromašnim zemljama, uništenih infratruktura, dakle i javnog zdravstva, uslijed raznih korporativnih, etničkih, vjerskih ratova, ispada da je potencijal za eksploziju tuberkuloze na sve strane jako velik.

WHO je također procijenio da je broj novih slučajeva tuberkuloze uopće širom svijeta bio 10,4 miliona, te da je od nje pomrlo čak 1,8 miliona ljudi u samo jednoj godini.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije