Sramno: Njemačka odlikovala negatora genocida u Srebrenici
Izraelski historičar Gideon Greif, koji je na čelu “Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995.” koju je formirala Vlada bh. entiteta RS, a koja negira da se u bosanskohercegovačkom mjestu Srebrenica desio genocid nad Bošnjacima, narednog mjeseca dobit će posebno odlikovanje njemačkog predsjednika Frank-Waltera Steinmeiera, doznaje Al Jazeera.
Ovu informaciju, kao i to da će mu orden biti uručen u Izraelu, potvrdili su i iz ureda njemačkog predsjednika Steinmeiera.
“Federalni predsjednik je imenovao g. Greifa kao dobitnika ordena Križ za posebne zasluge Federalne Republike Njemačke. U toku su pripreme na organizaciji ceremonije uručivanja koja će biti održana u Tel Avivu”, navodi se u odgovoru koji je Al Jazeera dobila od glasnogovornice predsjednika Steinmeiera.
Bh. meteorolozi objavili novu prognozu, evo kad nam se vraća toplije vrijeme
Dalje se navodi kako je Gideon Greif “jedan od najpoznatijih međunarodnih stručnjaka koji radi na područjima izučavanja i predavanja o Holokaustu”.
“Gospodin Greif, koji je potomak njemačkih Jevreja koji su preživjeli progon u vrijeme Nacionalsocijalizma (nacizma op.a.), ovjekovječio je doprinose njemačkih Jevreja izraelskoj kulturi u svojoj knjizi ‘Die Jecke'”, ističu iz Ureda njemačkog predsjednika i dodaju:
“U svome istraživanju, koje se fokusira na historiju logora za istrebljenje Auschwitz-Birkenau, Gideon Greif daje vrhunski doprinos kada se govori o Holokaustu.”
Odgovor se zaključuje stavom:
“Na osnovu ovih postignuća je izabran da dobije ovo specijalno priznanje Federalnog predsjednika”.
Upitom smo ukazali na stav predsjednika Steinmeiera da se u Srebrenici desio genocid, što Greifova komisija negira, no taj dio upita nije dobio odgovor.
Prošle godine, prilikom obilježavanja 25 godina srebreničkog genocida u kojem su, prema međunarodnim presudama, ubijena najmanje 8.372 Bošnjaka svih uzrasta, njemački predsjednik Steinmeier je u videoobraćanju kazao:
“Čak i sada, šta se desilo u i oko Srebrenice prije 25 godina još uvijek nas ostavlja bez teksta i užasnute”, kao i kako je “ime ovog bosanskog grada urezano u naše kolektivno sjećanje kao najmračnije poglavlje u ratovima na teritoriji bivše Jugoslavije u 90-im”.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.