Španija i Maroko nakon 795 dana otvorili kopnene granice
Marokansko-španske kopnene granice u gradovima Ceuta i Melilla, ponovo su otvorene nakon 795 dana, javlja AA.
Granice su bile zatvorene zbog mjera uvedenih u cilju sprečavanja širenja koronavirusa i diplomatske krize.
Novi korak napravljen je u špansko-marokanskim odnosima, koji su od 13. marta ušli u proces normalizacije, promjenom vanjske politike Španije u korist prijedloga rješenja Maroka u politici Zapadne Sahare.
Elmedin Konaković: 'Nemam ništa protiv da pregovarač s EU bude iz reda srpskog naroda'
Kopnene granice u gradovima Ceuta i Melilla ponovo su otvorene, 795 dana nakon zatvaranja.
Visokorangirani zvaničnici regionalne administracije u ponoć su prisustvovali otvaranju graničnog prelaza Beni-Enzar u Melilli, koji je prvi put u historiji bio zatvoren tako dugo.
Ministri vanjskih poslova Španije i Maroka su na sastanku u Kazablanki prije sedam dana najavili da će granice Ceute i Melille biti otvorene i da će to biti svojevrsni kamen temeljac mape puta u okviru procesa normalizacije bilateralnih odnosa.
Prijavljeno je da su mnogi Marokanci i Španci prešli na suprotnu stranu nakon otvaranja granica.
Veze između Španije i Maroka pogoršane su nakon što je Madrid u aprilu 2021. godine dozvolio lideru pokreta za nezavisnost Zapadne Sahare Ibrahimu Galiju da se liječi u španskoj bolnici.
Tokom krize u Ceuti opozvan je i ambasador Maroka u Španiji.
Otvaranje graničnih prelaza je uslijedilo u trenutku kada Madrid i Rabat rade na popravljanju odnosa nakon višemjesečnog spora oko regije Zapadna Sahara, bivše španske kolonije koju je Maroko pripojio 1976. godine.
Tenzije su počele da se smanjuju ranije ove godine nakon što je Španija podržala plan Maroka da toj regiji da veću autonomiju.
Ta odluka bila je iznenađujuća za mnoge i izazvala bijes među ključnim političkim saveznicima Vlade Španije predvođene socijalistima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.