Serge Brammertz: "Više od 20.000 članova porodice nestalih ne znaju gdje su njihovi najmiliji"

0
Radiosarajevo.ba
Serge Brammertz: "Više od 20.000 članova porodice nestalih ne znaju gdje su njihovi najmiliji"
Foto: Screenshot / Serge Brammertz

U utorak, 10. decembra 2024. godine, u New Yorku počinje 9805 sastanak u Vijeću sigurnosti Ujedinenih nacija.

Tematska debata organizovana od strane kancelarije specijalnog savjetnika, a tema je polugodišnji izvještaj za Vijeće sigurnosti o rezidualnom mehanizmu sudova u Haagu za bivšu Jugoslaviju i Ruandu.

Serge Brammertz, glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, je rekao da je "njegov ured je posvećen državama (Jugoslavija i Ruanda). Da li postoji mogućnost da se zaključeni slučajevi ponovo otvore od osoba koje su predmet optužbe? Jedan od primjera je Gerardu Ntakirutimana, koji je proveo 10 godina u zatvoru, te je poslao zahtjev za ponovno suđenje 2023. godine. Ured je preuzeo istragu o ovome od strane svjedoka."

Dvije agencije isti stan u Sarajevu prodaju za čak 100.000 KM razlike

Dvije agencije isti stan u Sarajevu prodaju za čak 100.000 KM razlike

O ovom slučaju iz Ruande, Serge Brammertz je rekao da je postojala "sumnja da je bilo podmićivanja svjedoka, što je kasnije potvrđeno". 

Dodao je i da "očekivati je da će slučaj protiv Šešelja biti prebačen u Srbiju da bi se vodio tamo". 

Osvrnuo se i na ulogu njegovog ureda u kontekstu nestalih osoba gdje je rekao da "uzet ću slobodu da kažem da je moj ured dobio vrlo značajano postignuće u kontekstu nestalih osoba u bivšoj Jugoslaviji. Iako smo postigli znatan uspjeh, 20.000 porodica još uvijek ne znaju šta je sa njihovim najmilijim. U oktobru 2018. godine, ušli smo u projekt da bi se ojačala naša kooperacija sa državama u vezi nestalih osoba.

Naša kontribucija u projektu je privedena uspješno kraju. U posljednjih šest godina tražili smo informacije 12 000 nestalih osoba, revidirali više od hiljada stranica dokumentacije i audio-vizuelnog materijala. Nastavit ćemo podržavati sve zahtjeve za podršku relevantnim institucijama, te autoritetima koji se bave ovim pitanjima humanitivnog imperativa i pomirenja."

Osvrnuo se i na prošle aktivnosti gdje je rekao da "moj je ured radio i na lociranju i ekshumaciji masovnih grobnica u Srebrenici, ovo je nastavak tih napora. Model kada su slučaji završeni, tužioci mogu pružiti podršku u naporima pronalaska nestalih osoba. 

I danas države trebaju našu pomoć nekada i više nego ranije. Ove godine imali smo više od 500 zahtjeva za podršku i asistenciju, od strane 14 članica gdje su i Ruanda i zemlje bivše Jugoslavije. Iako dobijamo dosta ovih zahtjeva, oni su u svojoj prirodi i kompleksni, te treba asistencija i drugih stručnjaka u ovim poljima. Pravda je bitan segment ovog projekta."

Dao je i primjer pomoći:

"Imam primjer kako pomažemo: prosekutor je zahtjevao asistenciju u investigaciji. U kooperaciji sa našim uredom, sproveli smo analizu postojećih dokaza te uspostavili intervjue koji podržavaju ove dokaze. Jedan je investigator dobavio dokaz za ozbiljne zločine nad 1000 Tutsi izbjeglica u Ruandi, te će se više znati u budućnosti."

Rekao je i da su mnogi "pobjegli" pravdi u više od 30 godina u obje države. 

"Crna gora je tražila pomoć od našeg ureda da radimo na slučajevima ratnih zločina, te da pomognemo državi. U ovojh kooperaciji, radili smo i na ozbiljnim zločinima seksualnih zločina u BiH. Kroz zajednički zadatak, ured je identifikovao neke svjedoke, te pomogao medijaciju između zemalja."

Ranije ove godine posjetio je zemlje bivše Jugoslavije, te Ruandu gdje je rekao da je "30 godina je prošlo od genocida i rata u ovim državama, te je postignuto dosta, ali države tvrde i vlada takva perspektiva da nije još sve gotovo i dosta stvari mora biti postignuto. U Ruandi ima više od 1000 osuđenika, u BiH isto, a skoro 5000 slučajeva čekaju da budu preneseni iz BiH drugim državama da bi se nastavili."

Krajnja poruka Bramertza je bila da - nema sigurnog mjesta za iste i to mora biti tako. 

"Naša je dužnost da preživjeli i žrtve nastave uživati pravdu i zahvaljujem se svima na podršci našem uredu". 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije