SAD poslale dokument svakoj članici EU: Ima šest pitanja, jedno je posebno

Europa neće imati mjesto za stolom za mirovne pregovore o Ukrajini , rekao je u subotu glavni izaslanik Donalda Trumpa za Ukrajinu, nakon što je Washington poslao upitnik Europskim prijestolnicama kako bi pitao šta bi mogli doprinijeti sigurnosnim garancijama za Kijev.
Trump je ove sedmice šokirao Europske saveznike pozivajući ruskog predsjednika Vladimira Putina bez prethodnog konsultovanja s njima ili Kijevom i proglasivši hitan početak mirovnih pregovora u Ukrajini.
Zvaničnici Trumpove administracije također su posljednjih dana jasno stavili do znanja da očekuju da Europski saveznici u NATO-u preuzmu primarnu odgovornost za region jer SAD sada imaju druge prioritete, poput sigurnosti granica i suprotstavljanja Kini.

Novi šamar bh. pravosuđu, bjegunac Dodik se javio iz Izraela: 'RS brani svoje pravo da postoji'
Upitan može li uvjeriti publiku da će Ukrajinci i Europljani biti za stolom za razgovore, general Keith Kellogg je na globalnoj sigurnosnoj konferenciji u Minhenu rekao: "Odgovor na ovo posljednje pitanje (u vezi Europljana), baš kako ste ga postavili, odgovor je ne."
Ukrajinci će, međutim, "naravno" biti za stolom, rekao je on, dodajući da bi bilo glupo sugerirati drugačije. To je odmah izazvalo ukor Europskih lidera.

Dramatična poruka Željka Komšića: 'Dolaze teška vremena. Moramo se probuditi, niko nas neće braniti'
"Nema načina na koji možemo voditi rasprave ili pregovore o Ukrajini, budućnosti Ukrajine ili Europskoj sigurnosnoj strukturi, bez Europljana", rekao je finski predsjednik Alexander Stubb na istoj sigurnosnoj konferenciji u Minhenu.
"Ali to znači da Europa treba da se sabere. Europa treba manje da priča, a da radi više." Stubb je rekao da će upitnik koji su SAD poslale Europljanima "natjerati Europljane na razmišljanje".
Europski diplomata je rekao da američki dokument uključuje šest pitanja od kojih je jedno posebno za zemlje članice Europske unije. "Amerikanci se približavaju Europskim prestonicama i pitaju koliko su vojnika spremni da rasporede", rekao je jedan diplomata.
Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte također je pozvao Europljane da se udruže.
"A mojim Europskim prijateljima, rekao bih, uključite se u debatu, ne žaleći se da biste mogli, da ili ne, biti za stolom, već tako što ćete iznositi konkretne prijedloge, ideje, povećavati (odbrambenu) potrošnju", rekao je u Minhenu.
Francuska sa svojim saveznicima razgovara o mogućnosti održavanja neformalnog sastanka Europskih lidera o Ukrajini na kojem bi se razgovaralo o ovim pitanjima, iako u ovoj fazi ništa nije odlučeno, rekao je u subotu zvaničnik francuskog predsjedništva.
Poljski ministar vanjskih poslova Radoslaw Sikorski rekao je da će se to održati u ponedjeljak.
Kelogg je na konferenciji rekao da bi se razgovori usmjereni na okončanje rata između Rusije i Ukrajine mogli fokusirati na teritorijalne ustupke Rusije i ciljanje Putinovih prihoda od nafte.
"Rusija je zaista naftna država", rekao je on, dodajući da zapadne sile moraju učiniti više u pogledu efikasnog sprovođenja sankcija Rusiji.
Ranije je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao na stvaranje Europske vojske, rekavši da kontinent više ne može biti siguran u zaštitu od Sjedinjenih Američkih Država i da će poštovati Washington samo uz jaku vojsku.

Strava na skijalištu u Turskoj: Lavina se obrušila na posjetioce, strahuje se da ima zatrpanih
U strastvenom govoru na godišnjoj Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji kreatora globalne politike, Zelenskiy je rekao da je obraćanje američkog potpredsjednika JD Vancea prethodnog dana jasno pokazalo da se odnos između Europe i Sjedinjenih Američkih Država mijenja.
"Budimo iskreni - sada ne možemo isključiti mogućnost da bi Amerika mogla reći ne Europi po pitanjima koja joj prijete", rekao je Zelenski, govoreći o tome da će rat izazvan invazijom Rusije na njegovu zemlju ući u četvrtu godinu.
On je rekao da je Europska vojska - koja bi uključivala Ukrajinu - neophodna kako bi "budućnost kontinenta zavisila samo od Europljana - a da se odluke o Europljanima donose u Europi". Europske nacije vojno sarađuju prvenstveno unutar NATO-a, ali vlade su do sada odbijale različite pozive za stvaranje jedinstvene Europske vojske tokom godina, tvrdeći da je odbrana pitanje nacionalnog suvereniteta.
Visoki zvaničnik iz istočne države članice Europske unije skeptično je odgovorio na prijedlog Zelenskog za Europsku vojsku, rekavši: "Postoji Europska vojna sila koja se zove NATO".
Zelenski je rekao da Kijev nikada neće prihvatiti dogovor sklopljen iza njegovih leđa, i predvidio je da će Putin pokušati da Trump prisustvuje paradi povodom godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu u Moskvi 9. maja "ne kao cijenjeni lider, već kao rekvizit u sopstvenom nastupu".
Trampova administracija je do sada ostavljala utisak među nekim Europskim saveznicima da čini ustupke Putinu na račun Ukrajine pre nego što pregovori uopšte počnu, iako su primjedbe nekih najviših američkih zvaničnika izazvale konfuziju.
U znak da još uvijek postoji određeni stepen međunarodne saradnje u novoj Trumpovoj eri, ministri vanjskih poslova G7 - uključujući SAD - složili su se u subotu oko izjave u kojoj su se obavezali da će nastaviti raditi zajedno na postizanju trajnog mirovnog sporazuma za Ukrajinu sa čvrstim sigurnosnim garancijama.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.