Proglašeno vanredno stanje u karipskoj zemlji: Pobjeglo 4.000 zatvorenika, veliki neredi na ulicama
Vlada Haitija proglasila je vanredno stanje i uvela policijski sat nakon što je došlo do nasilja vođenog od strane bandi tokom vikenda, što je rezultiralo bijegom hiljada zatvorenika nakon napada na dva najveća zatvora zemlje.
72-satno stanje vanredne situacije odmah je stupilo na snagu dok je vlada saopćila da će se upustiti u potragu za ubicama, otmičarima i drugim nasilnim kriminalcima koji su, kako tvrdi, pobjegli u napadima.
Policijski sat će biti na snazi od 18 sati do 5 sati ujutro.
Uživo iz Zagreba s utakmice kvalifikacija za Eurobasket: Hrvatska - Bosna i Hercegovina 40:33
"Izdati su nalozi policiji da koriste sve zakonske metode koje im stoje na raspolaganju kako bi sprovodili policijski sat i uhapsili sve one koji ga krše", navodi se u saopćenju ministra finansija Patricka Boisverta, koji obavlja dužnost premijera dok je Ariel Henry u inostranstvu pokušavajući održati podršku za UN-ovu podržanu snagu za sigurnost kako bi stabilizovao zemlju u sukobu sa sve moćnijim kriminalnim grupama.
Bande koje predvodi Jimmy Cherizier, bivši policijski službenik poznat kao Barbecue, pokušavaju prisiliti Henryja da napusti vlast.
U Australiji zatvorenici evakuisani zbog miševa: Oštetili zidove, grickali kablove
Pierre Esperance iz Nacionalne mreže za odbranu ljudskih prava rekao je da je nakon napada u subotu noću, 2. marta, u Nacionalnom zatvoru ostalo samo oko 100 od procijenjenih 3.800 zatvorenika. "Brojali smo mnoge tijela zatvorenika", dodao je.
Reporter AFP-a koji je posjetio zatvor u nedjelju, 3. marta, rekao je da su vidjeli oko desetak tijela ispred njih. Vrata su bila otvorena i unutra nije bilo "skoro nikoga", dodao je.
Reutersova novinska agencija javila je da nema policajaca u zatvoru i da su glavna vrata bila otvorena.
"Ja sam jedini ostao u svojoj ćeliji", rekao je jedan neidentifikovano zatvorenik Reutersu. "Spavali smo kad smo čuli zvuk metaka. Rešetke ćelije su slomljene."
U saopćenju, vlada Haitija je rekla da su policajci pokušali odbiti napad bande na taj zatvor i na drugi objekt nazvan Croix des Bouquets. Esperance je rekao da još nije jasno koliko je zatvorenika pobjeglo iz drugog zatvora.
Mayhem as hundreds of inmates break out of Haiti prison https://t.co/1NdEWBwTah via @MailOnline
— flatearth world news (@FLATEARTHCENTER) March 4, 2024
Vlada je saopćila da je u napadima nekoliko ranjenih među osobljem zatvora i zatvorenicima. U saopćenju je zahvalila "stanovništvu na njihovoj smirenosti, uprkos ovim vrlo teškim trenucima".
Nasilje u Haitiju je eskaliralo u posljednjih nekoliko dana nakon poziva Cheriziera kriminalnim grupama da se ujedine i svrgnu s vlasti Henryja. Cherizier vodi savez bandi i suočava se s sankcijama UN-a i Sjedinjenih Američkih Država.
Jedan dobrovoljni radnik u zatvoru rekao je u nedjelju, 3. marta, da je 99 zatvorenika odlučilo ostati u svojim ćelijama u glavnom zatvoru zbog straha da će biti ubijeni. Među njima su bili i neki penzionisani kolumbijski vojnici koji su zatvoreni zbog navodne umiješanosti u atentat na bivšeg predsjednika Jovenela Moisea.
Vlasti su upozorile ljude da budu oprezni i "nastave podržavati Nacionalnu policiju koja će učiniti sve moguće da pronađe osuđenike i uhapsi odgovorne za ovaj čin", navodi se u saopćenju.
Tačna lokacija premijera nije poznata. Henry je trebao se vratiti s posjete Keniji gdje je potpisao sporazum o sigurnosti za suzbijanje banditskog nasilja.
State of emergency declared in Haiti after armed gangs storm two prisons, killing at least 12 people and setting 4,000 inmates loose https://t.co/wS8Q45WJph
— LBC News (@LBCNews) March 4, 2024
Skoro 15.000 ljudi bilo je prisiljeno je napustiti svoje domove u posljednjih nekoliko dana, pri čemu je 10 mjesta za privremeni smještaj interno raseljenih osoba ispražnjeno tokom vikenda, prema Međunarodnoj organizaciji za migracije (IOM) UN-a.
Henry, koji je postao premijer 2021. nakon atentata na Moisea, trebao je podnijeti ostavku do početka februara, ali je rekao na regionalnom samitu u Gvajani prije putovanja u Keniju da će izbore održati tek do augusta 2025. kada situacija bude stabilnija.
Posljednji izbori održani su 2016. godine, javlja Al Jazeera.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.