Predsjednik Tajvana: Ako Kina želi našu teritoriju, treba tražiti zemlju i od Rusije
Ako se zahtjevi Kine prema Tajvanu odnose na teritorijalni integritet, onda bi također trebala uzeti natrag zemlju od Rusije koju joj je prepustila posljednja kineska dinastija u 19. stoljeću, rekao je tajvanski predsjednik Lai Ching-te u intervjuu za tajvanske medije.
Kina gleda na demokratski uređen Tajvan kao na svoju teritoriju i nikada se nije odrekla mogućnosti upotrebe sile kako bi otok stavila pod svoju kontrolu. Tajvanska vlada odbacuje takva posezanja, govoreći kako samo ljudi na otoku mogu odlučiti o svojoj budućnosti.
Govoreći u intervjuu za tajvansku televizijsku emisiju emitiranom kasno jučer, 1. septembra, Lai, kojeg Kina naziva "separatistom", spomenuo je Aigunski sporazum iz 1858. kada je Kina potpisala da prepušta Ruskom Carstvu golemi dio zemlje na današnjem dalekom istoku Rusije, što definiše veći dio današnje granice između dvije zemlje duž rijeke Amur.
BH Meteo objavio detaljnu prognozu do 10. januara: Temperature do 17°C i novi snijeg
Kineska dinastija Qing, koja je tada bila u konačnoj krizi, prvobitno je odbila ratifikovati ugovor, ali potvrđen je dvije godine kasnije Pekinškom konvencijom, jednom od onih koje Kina naziva "neravnopravnim" ugovorima sa stranim silama u 19. stoljeću.
"Kineska namjera da napadne i pripoji Tajvan nije zbog onoga što jedna osoba ili politička stranka u Tajvanu kaže ili učini. Kina ne želi pripojiti Tajvan zbog teritorijalnog integriteta", ustvrdio je Lai.
Kina vrši pritisak na Latinsku Ameriku: Tajvan razlog narušenih diplomatskih odnosa?
"Ako je to zbog teritorijalnog integriteta, zašto ne vrati zemlje koje je Rusija okupirala, a koje su prepuštene u Aigunskom sporazumu? Rusija je sada u najslabijoj poziciji, zar ne?" dodao je, prenosi Hina.
"Sporazum iz Aiguna potpisan tokom Qinga i možete tražiti od Rusije (zemlju natrag), ali to ne tražite. Dakle, očito je da oni ne žele izvršiti invaziju na Tajvan iz teritorijalnih razloga."
Kineski ured za odnose s Tajvanom nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar. Kineska vlada kaže da je Tajvan kineska teritorija od davnina.
Kineska vojska okružila Tajvan: "Ovo vam je kazna za separatističke poteze!"
Qing je dao Tajvan Japanu 1895. u još jednom "neravnopravnom" ugovoru, a 1945. na kraju Drugog svjetskog rata predan je vladi Republike Kine, koja je četiri godine kasnije pobjegla u Tajvan nakon što je izgubila građanski rat s Mao Zedongovim komunistima.
Lai je rekao da ono što Kina doista želi učiniti sa svojim planovima u vezi s Tajvanom jest promijeniti međunarodni poredak temeljen na pravilima.
"Želi ostvariti hegemoniju na međunarodnom području, u zapadnom Pacifiku, to je njen pravi cilj", rekao je.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.