Otkazano božićno slavlje u gradu u kojem kažu da je rođen Isus: "Bog je sada ispod ruševina u Gazi"

5
Hina, Radiosarajevo.ba
Otkazano božićno slavlje u gradu u kojem kažu da je rođen Isus: "Bog je sada ispod ruševina u Gazi"
Foto: The Washington Post / Božić ove godine u Betlehemu

Palestinski kršćani održali su danas božićno bdjenje u Betlehemu u sumornom raspoloženju, pjevanjem himni uz svijeće i molitve za mir u Gazi umjesto uobičajenih slavlja na mjestu gdje vjeruju da je rođen Isus Krist.

Betlehem uživa centralno mjesto u kršćanskoj predaji o Isusovu životu, prema kojoj je rođen u štalici jer u svratištu nije bilo mjesta za njegove roditelje, a potom je smješten u najskromniju postelju, jasle za životinje.

I 2000 godina kasnije hodočasnici hrle na lokaciju te štalice iz predaje u betlehemskoj bazilici Rođenja Isusova iz doba Bizanta, gdje su obično na Trgu jaslica radosni božićni prikazi svjetla i drveća.

Skupština Srbije izglasala novu Vladu: Pogledajte ko je novi premijer - Dodik oduševljen izborom

Skupština Srbije izglasala novu Vladu: Pogledajte ko je novi premijer - Dodik oduševljen izborom

No ne i ove godine budući da je u izraelskoj vojnoj kampanji, prema zdravstvenim dužnosnicima u Gazi, enklavi kojom upravlja Hamas, život izgubilo više od 20.000 ljudi. Većinsko palestinsko stanovništvo Betlehema na okupiranoj Zapadnoj obali također je u žalovanju. Ove su godine odlučili slaviti bez velikog bora, uobičajenog središta proslave Božića u Betlehemu, jer se samo 50 km dalje odvija pokolj.

Umjesto uobičajenih jaslica, kako kršćani nazivaju tradicionalni prikaz figurica koje predstavljaju svetu obitelj, crkve u Betlehemu ove su godine postavile makete zgrada u ruševinama i bodljikavu žicu u znak solidarnosti sa stanovnicima Gaze.

"Betlehem je poruka. To nije grad, to je poruka mira cijelom svijetu. S ovog svetog mjesta prenosimo poruku mira... Zaustavite rat, zaustavite krvoproliće, ubijanje i osvetu", poručio je na bdjenju fra Ibrahim Faltas.

"Bili smo zalijepljeni za naše ekrane, gledajući kako izvlače djecu ispod ruševina iz dana u dan. Slomljeni smo ovim slikama", rekao je velečasni Munther Isaac, pastor u Evangeličko-luteranskoj božićnoj crkvi. "Bog je ispod ruševina u Gazi, ovo je mjesto gdje Boga trenutno nalazimo."

Kršćani čine oko dva posto stanovništva diljem Izraela i okupiranih palestinskih teritorija, prema udruzi Kršćani za zaštitu Svete zemlje, koju su osnovali Poglavari crkava u Jeruzalemu, a manji udio kršćana je i u Gazi.

Rat izazvan napadom Hamasa na izraelske gradove 7. oktobra, u kojem Izrael kaže da je ubijeno 1200 ljudi, uglavnom civila, od posjeta je odvratio većinu očekivanih stranih turista koji su se nadali proslaviti Božić u Betlehemu. Kad su se crkveni čelnici okupili u Betlehemu početkom decembra kako bi obilježili početak adventa, na obično prepunim ulicama i trgovima malo se ljudi okupilo na ionako skromnom događaju.

"Ovaj je Božić u Betlehemu drugačiji. Danas je Betlehem, kao i svaki drugi palestinski grad, u žalosti. Tužni smo", rekla je gradonačelnica Hanna Hanania paleći svijeću na Trgu jaslica.

Betlehem je grad na području Palestinske samouprave s više od 25.000 stanovnika. Nalazi se 10 km južno od Jeruzalema i sjedište je Betlehemske guvernije. U svijetu je Betlehem poznat po tome što je rodno mjesto Isusa Krista (prema Novom zavjetu). Ovdje živi jedna od najstarijih kršćanskih zajednica na svijetu, koja zbog iseljavanja danas ima mali broj pripadnika. Prema vjerovanju tu je rođen i kralj David, koji je tu i okrunjen za kralja Izraela.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (5)

/ Povezano

/ Najnovije