Obistinilo se dojučer nezamislivo - Ukrajinci prijete ruskim pograničnim mjestima?
U ruskom Belgorodu, srednje velikom gradu koji je od ukrajinske granice udaljen oko 40 kilometara, zvukovi rata odjekuju sve jače i jače, piše The Guardian.
"U nedjelju su nas ponovno probudile eksplozije. Nikad ne znate ko puca, mi ili oni", rekao je Vladimir, trgovac iz Belgoroda.
Građani Belgoroda početkom su godine primijetili da se broj ruskih stacioniranih vojnika nedaleko od njihovih domova polako počeo povećavati.
Denis Zvizdić upozorio: Apetiti uvijek rastu ako se ne zaustavi onaj ko krši međunarodni poredak
"Kada je konflikt počeo, čuli smo kako rakete lete prema Ukrajini. Sada, međutim, njihove lete prema nama. Zvuče drukčije", dodao je Vladimir.
Kako Rusija u 85 dana rata nije uspjela zauzeti Kijev i slomiti otpor ukrajinskih boraca, Belgorod i drugi ruski gradovi nadomak granice s Ukrajinom sve su češće mete ukrajinskih napada.
Ukrajina nije otvoreno priznala da je napala ruske gradove, već je napade nazvala "karmom" i osvetom.
Navodni ukrajinski protunapadi počeli su 1. aprila, kada su dva helikoptera raketirala skladište nafte u Belgorodu, piše Jutarnji. Takav razvoj događaja bio je nezamisliv tokom prvih par sedmica rata.
"Mnogo razgovaramo o tome što se događa. Atmosfera u gradu je napeta", rekla je Ana, učiteljica u Belgorodu. "Život ide dalje, ali nekad to ne možemo ignorirati, kao kad nam je grad bio obavijen gustim dimom.
Belgoroški dužnosnici samo su ove sedmice zabilježili tri napada na grad. Guverner Belgoroške oblasti Vjačeslav Gladkov prošle je sedmice ustvrdio da je u napadu na manji grad u oblasti ubijen jedan ruski civil.
Ukrajinske su snage tokom prošle sedmice ponovno zauzele sela oko Harkiva koja su ranije tokom rata pala pod kontrolu Rusije. Ruski vojnici koji su bili u njima, potisnuti su do ukrajinsko-ruske granice nedaleko od Belgoroda. Harkiv je zbog toga nakratko odahnuo.
I dok se vojni stručnjaci slažu da Ukrajina neće snažnije i organiziranije krenuti u napad na ruski teritorij, Belgorod i drugi dijelovi Rusije ne spavaju mirno.
Gladkov je tokom nedavnog obraćanja stanovništvu Belgoroške oblasti pokušao odagnati strahove žitelja tog područja, ali je i priznao da na neke dijelove oblasti stalno padaju granate. Belgorod je stepen pripravnosti s prvog nivoa podigao na drugi, a Ana kaže da se povećao broj policije na ulicama.
Pojavili su se i izvještaji o dva požara u pogonima Ministarstva odbrane Ruske Federacije u Belgorodu te oštećenjima koja je pretrpio važan ruski željeznički most. Počelo se nagađati da na teritoriju Rusije djeluju ukrajinski saboteri. Ruski dužnosnici nisu komentirali incidente, a nije jasno kako su izbili požari.
Nezavisni ruski novinar Nikita Parmenov rekao je da je nedostatak objavljenih informacija o nedavnim požarima doveo do širenja glasina da su Ukrajinci upali u neke gradove i sela u regiji. Parmenov je, međutim, rekao da u Belgorodu zbog evidentne prijetnje koju Ukrajina predstavlja nije došlo do porasti patriotizma.
"Ovdje su mnogi povezani s Ukrajinom. Pričaju s rodbinom koja tamo živi. Mislim da oni bolje razumiju što se događa od građana drugih ruskih regija", rekao je Parmenov, koji je i sam često na vezi sa svojom tetkom koja živi u ukrajinskoj luci Odesi. "Entuzijazam za posebnu vojnu operaciju kopni. Ona je rastrgala neke obitelji, a neki o njoj odbijaju pričati s prijateljima i rodbinom iz Ukrajine", dodao je novinar.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.