Ni u Njemačkoj više ništa nije isto: Voda iz česme se u kafićima naplaćuje?
Inflacija u Njemačkoj je na visokoj razini. To diže cijene. Kućanstva u Njemačkoj se bore protiv skupog benzina, dizela, struje i sve većih troškova života. Diskonti i supermarketi sada u redovitim intervalima prilagođavaju cijene asortimana.
Sama cijena maslaca porasla je sa 1,65 eura na 2,29 eura (4,48 KM) u roku od nekoliko mjeseci. Na mnogim mjestima potrošači čak plaćaju i više od 3 eura za brendirani proizvod (5,87 KM).
Umjesto 89 centi, litru suncokretovog ulja potrošači plaćaju čak 4,99 eura (9,76 KM). To je četiri puta više u tri mjeseca.
Policija blokirala ulaze prema Igmanu: Planina ispunjena posjetiteljima unatoč gužvama
Pogođeni su i ugostiteljski objekti. Hrana i piće skuplji su nego ikad. Vlasnici restorana i barova rastuće troškove struje, grijanja i osoblja moraju prenijeti na goste. Ali, umjesto da samo dižu cijene hrane, vina ili pića, vlasnici restorana idu korak dalje. Oni smanjuju veličinu porcija i poslužuju manje količine piva i vina, navodi Focus.
U sve više kafića gosti se po prvi put moraju odlučiti hoće li svoj topli napitak popiti s mlijekom ili šećerom. Zaslađeni i s malo mlijeka, čaj i kava ponekad su skuplji i do 30 centi.
I u restoranima ugostitelji traže od svojih gostiju da plate ako naruče, na primjer, kečap ili majonezu s krumpirićima. Doplate se kreću od 50 centi do čak 1 eura za malo kečapa i majoneze.
Senf ili umaci sada također koštaju više. Proizvodi se često stavljaju na stol bez pitanja. Nije važno hoćete li ih konzumirati ili ne: u većini slučajeva iznos je na računu. U pizzerijama gosti sada moraju dodatno platiti ulje od čilja, piše Feniks.
“Mogu li dobiti još ulja” sada znači doplatu od 50 centi.
Dodatno se naplaćuju i prilozi poput riže, krumpirića ili tjestenine.
U pravilu se sada mala prilog salata odvaja od glavnog jela. Ako ste navikli jesti malu salatu sa svinjskim odrescima i krumpirićima, morate je dodatno platiti.
Ponekad mala zdjela za salatu košta između tri i šest eura (do 11,75 KM).
Čaša piva u pivnici trenutno košta preko 4,50 eura (8,81 KM9. Pivovare su u martu podigle cijene širom svijeta. Industrijski stručnjaci očekuju daljnje prilagodbe na jesen.
Umjesto čaše od 0,5 litara sada se poslužuju čaše od 0,33 litre. Cijena piva ostaje ista. Ako naručite tri piva, u prosjeku platite 13,50 eura i dobijete jednu litru. Prije nekoliko sedmica bio je 1,5 litara za manje od 13 eura (oko 25 eura).
Promjene ima i kod vina. Umjesto 0,2 litre, vlasnici sada poslužuju samo 0,15 litara ili 0,1 litra. Cijena ostaje ista. Zaposlenik Metroa iz Münchena rekao je:
"Vidjeli smo da potražnja za čašama i šoljicama raste već sedmicama".
Ako želite popiti malu čašu vode uz kafu u kafiću ili restoranu, morate to platiti. Čak i tamo gdje je oduvijek to bilo besplatno.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.