Nakon avionske nesreće u Južnoj Koreji: Pokrenuta pitanja o betonskom nasipu na aerodromu

1
Radiosarajevo.ba
Nakon avionske nesreće u Južnoj Koreji: Pokrenuta pitanja o betonskom nasipu na aerodromu
Foto: EPA-EFA / Avionska nesreća u Južnoj Koreji

Pojačala su se pitanja o postojanju betonske gomile na aerodromu u kojoj se ove sedmice srušio avion Jeju Aira i da li je njegovo odsustvo moglo spriječiti veliki broj žrtava u nesreći.

Avion Jeju Aira je u nedjelju 29. decembra sletio na međunarodni aerodrom Muan u jugozapadnom okrugu, 288 kilometara južno od Seula, prije nego što je preletio pistu i eksplodirao dok se srušio u nasip, pri čemu je poginulo 179 od 181 osobe u avionu. U pitanju je betonska konstrukcija koja sadrži navigacijski sistem koji pomaže pri slijetanju aviona, poznat kao lokalizator, a nalazi se oko 250 metara od kraja piste.

Konstrukcija visoka 2 metra prekrivena je zemljom i uključujući lokalizator, visoka je 4 metra. Poznato je da je humka izgrađena jer je prošle godine zamijenjen lokalizator. Zvaničnici aerodroma rekli su da je nasip podignut kako bi lokalizator bio u ravni sa pistom kako bi se osiguralo da pravilno funkcionira jer je tlo na kraju piste nagnuto.

Europska unija udarila Orbana gdje najviše boli: Lider Mađarske prijeti snažnom odmazdom

Europska unija udarila Orbana gdje najviše boli: Lider Mađarske prijeti snažnom odmazdom

Neki stručnjaci i posmatrači postavili su pitanja u vezi s humkom i da li je moglo biti spašeno još života da nije bilo, jer je letjelica proklizala oko 1.600 metara na pisti prije nego što se sudarila sa strukturom.

"Vidio sam mnogo antena na mnogim aerodromima, ali prvi put sam vidio takav tip", rekao je pilot koji je zatražio anonimnost, pozivajući se na lokalizatora. "Čak i ako želite da antenu učinite višom, nema potrebe da gradite betonski zid."

Ministarstvo saobraćaja je na brifinzima saopštilo da je lokalizator postavljen na oko 251 metar od piste i da i neki drugi aerodromi u zemlji takođe imaju instaliranu opremu sa betonskim konstrukcijama. Također je ukazao na druge aerodrome u inostranstvu koji su koristili beton za takve strukture.

Vlasti trenutno istražuju tačan uzrok nesreće. Posmrtni ostaci 141 od 179 ljudi koji su poginuli u nesreći su identifikovani, saopštilo je ministarstvo saobraćaja.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije