Najsmrtonosniji grad na svijetu: Gaze preko leševa, kuće su im ‘tvornice droge‘
Dok korača ulicom jedan mještanin jedva da i trepne dok u jednom trenutku prekoračuje mrtvo tijelo na pločniku, a krv se polako širi po pločniku i cesti. Drugdje, zvuk brze pucnjave zaglušuje razgovor prolaznika, ali oni na to ne obraćaju pažnju.
Tako izgleda svakodnevni život u Colimi, najsmrtonosnijem gradu na svijetu, prema novom izvještaju Građanskog vijeća za javnu sigurnost i kazneno pravosuđe u Meksiku.
Ovaj grad u kojem živi 330.000 stanovnika razdiru nasilni sukobi kartela, a prošle je godine zabilježio šokantnu stopu od 182 ubistva na 100.000 stanovnika. Ukupno je 601 život, od kojih su mnogi nevini civili, namjerno oduzet dok se gospodari droge bore za teritorij grada i istoimene savezne meksičke države, piše Jutarnji.
Nihad Uk otklonio sve sumnje o Vladi KS. Govorio i o poziciji gradonačelnika Sarajeva
Kao jedan od šokantnih primjera može se navesti britanskog softverskog inžinjera Bena Corsera (37), koji je ubijen dok je kupovao u supermarketu s trojicom prijatelja, a smatra se da je bio žrtva kartela.
Ubijen je zajedno s dvojicom prijatelja, b i Alfredom. Njegova shrvana porodica rekla je da je bio "na krivom mjestu u krivo vrijeme".
U januaru ove godine u gradu je namjerno ubijeno 70 ljudi, uključujući studenta koji je igrao američki nogomet, doktora s Državnog instituta za onkologiju i jednog 16-godišnjaka.
Colima je poznata kao grad u kojem se sukobljavaju tri narko-bande zbog blizine lučkog grada Manzanilla, koji je postao zapadna vrata za organizirani kriminal. A kontrola glavnog grada narko-kraljevima znači da mogu kontrolirati i ostatak države.
Ogromna akcija Interpola: Zaplijenjeno 5,7 milijardi dolara droge i oružja
Colima je tako postala žrtvom droge. Nekada je to bilo najsigurnije mjesto za život u Meksiku, gdje su gotovo svi stanovnici imali pristup struji, pitkoj vodi i kanalizacijskom sustavu. Čak i sada, turisti još uvijek hrle na obalu toga grada zbog njegovih dugih pješčanih plaža, omeđenih luksuznim hotelima gdje noć može koštati i do 230 eura (450 KM).
No, Colima je posljednjih godina postala bojno polje na kojemu se kartel Sinaloa, kartel nove generacije Jalisco i kartel Los Zetasa bore za moć i prevlast. A njihova rivalstva samo su se pojačala otkako je proizvodnja fentanila postala unosan izvor prihoda za narko-bande.
Falko Ernst, viši meksički analitičar u Međunarodnoj kriznoj skupini, sugerira da je droga postala žarište kontinuiranog nasilja u jednom uspavanom gradu.
"To je definitivno postalo veliki pokretač nasilja u Meksiku. On je veliki izvor gotovine za one koji imaju pristup fentanilu", rekao je Ernst, prenosi The Sun.
Mogućnost uvoza ove moćne droge u malim pakiranjima znači da se urbana područja mogu koristiti za njezinu proizvodnju - što je potpuna suprotnost uzgoju maka koji koriste za proizvodnju opijuma.
Stanovnici grada i okolnih mjesta požalili su se na činjenicu da se njihovi domovi pretvaraju u "tvornice fentanila".
Uhapšen ubica koji je iz zatvora pobjegao krećući se 'poput raka': 'Bio je naoružan'
Široj javnosti fentanil je postao poznat kad su od posljedica njegova uzimanja preminule zvijezde poput Princea i Toma Pettyja. Jači je od heroina ili kokaina (oko 25 do 50 puta jači je od heroina, npr.), a ova najsmrtonosnija droga iz reda opioida jeftinija je za proizvodnju te se može prodavati po višoj cijeni.
Jedan radnik, koji sedmično puni oko 21.000 kapsula ovom supstancom koja izaziva ovisnost, rekao je za The Irish Times da su za taj posao plaćeni oko 300 eura (600 KM).
"Nije to puno novca, ali posvuda se plaća tako malo. I to nam je već dosadilo", rekao je jedan muškarac koji radi za kartel Sinaloa.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.