Na računima njemačkih banaka nalazi se 9 milijardi eura koji nemaju vlasnika

4
Radiosarajevo.ba
Na računima njemačkih banaka nalazi se 9 milijardi eura koji nemaju vlasnika
Foto: Pixabay / Euri / Ilustracija

Prema procjenama stručnjaka, na računima njemačkih banaka nalazi se do 9 milijardi eura koji nemaju vlasnika.

Nakon smrti člana porodice mnoga pitanja često ostaju neodgovorena. To vrijedi i za nasljedstvo, jer finansijske prilike nisu uvijek transparentne. To je vidljivo i iz velikog broja "mirnih računa" u Njemačkoj.

Procjenjuje se da je na njima pohranjeno između 2 i 9 milijardi eura. U septembru 2019. samo je Sparkasse Dortmund imala oko 250.000 takvih računa s ukupnim stanjem od 4,7 miliona eura.

Iznošenje završnih riječi: Pogledajte dolazak Fikreta Hodžića u Sud BiH

Iznošenje završnih riječi: Pogledajte dolazak Fikreta Hodžića u Sud BiH

Ali kako saznati imate li možda još pravo na novac od nasljedstva i kakva je pravna situacija oko tog pitanja u Njemačkoj? Objašnjavamo što trebate učiniti da pronađete zaboravljene račune.

Pronalaženje zaboravljenih računa: pravna situacija u Njemačkoj

Finansijske institucije u Njemačkoj obvezne su pohranjivati i isplaćivati nepotraživana stanja, čak i desetljećima nakon posljednjeg "kretanja" na računu.

Prema poreznoj upravi, novac se mora otpisati tek nakon 30 godina i oporezovati kao dobit. Ako se nasljednici jave nakon tog vremena i mogu vjerodostojno dokazati potraživanje, banka svejedno mora isplatiti iznos.

Šta to znači za vas: novac neće propasti. Kvaka je, međutim, u tome što se naknade za upravljanje računom i dalje terete, a stanje na računu se smanjuje.

Pronalaženje bankovnih računa iz vašeg naslijeđa: Evo kako to funkcionira

Nažalost, u Njemačkoj je prilično teško pronaći takve neaktivne račune. Morate se obraćati raznim bankama i sami istraživati, jer institucije tako nešto ne rade. Na kraju krajeva, to je za njihovu korist.

Sparkasse: kontaktirajte Njemačku udrugu štedionica i žiro računa (DSGV) na nachforschung@dsgv.de i priložite kopiju potvrde o nasljeđivanju. Također morate navesti svoju trenutačnu adresu i posljednje mjesto prebivališta preminulog. Ako su računi dostupni, primit ćete poštu naknadno.

Volks- und Raiffeisenbank: Kod njih postoji usluga koja se zove istraživanje računa. Umjesto odlaska u središnji ured, uvijek morate proći kroz odgovarajuće regionalno udruženje u vašoj saveznoj zemlji. Podatke za kontakt možete pronaći na interaktivnoj karti. I ovdje vam je potreban dokaz o nasljedstvu.

Stambena društva i javne banke: To uključuje institucije kao što su Deutsche Kreditbank ili Landesbausparkassen. Savezna udruga VOEB ne nudi nikakva istraživanja, morate se posebno obratiti pojedinačnim institutima.

Privatne banke: Ako je preminula osoba imala račun u Deutsche Bank, Commerzbank ili sličnim privatnim institucijama, obratite se Saveznom udruženju njemačkih banaka. Nakon pružanja dokaza o nasljedstvu, ovo pokreće besplatni istražni postupak u cijeloj zemlji.

Imajte na umu da se za ovaj postupak također mogu primijeniti naknade jer istraživanje također uključuje određeni napor za banke, piše Fenix.

Misterija iza uplate od skoro 1.000.000 eura: Ko je tajanstveni glavni donator njemačkog AfD-a?

Misterija iza uplate od skoro 1.000.000 eura: Ko je tajanstveni glavni donator njemačkog AfD-a?

Nasljedstvo je u inozemstvu

Također može biti slučaj da su ostavitelji svoju imovinu smjestili u susjedne zemlje. Stoga bi možda vrijedilo pogledati pravila za druge zemlje:

Švicarska: Postoji takozvani bankarski ombudsman, središnja kontakt točka. Ispunite upitnik, priložite presliku osobne iskaznice i potvrdu o nasljeđivanju te pričekajte do mjesec dana na povratnu informaciju. Samo imovina koja miruje duže od 60 godina automatski se mora predati državi.

Luksemburg: Udruga banaka ABBL "podržat" će vas za 60 eura s uzorkom pisma, svim naljepnicama s adresama i dodatnim informacijama za istraživanje. Ostalo morate učiniti sami.

Austrija: Ovdje je situacija teška jer kao privatna osoba ne možete tražiti račune. Umjesto toga potreban je zahtjev suda – ali upravni postupak često ne vodi nikuda, pa je malo nade.

U Velikoj Britaniji zaboravljeni novac nakon 15 godina odlazi u neprofitnu razvojnu banku i koristi se u društvene svrhe. Međutim, građani tamo mogu jednostavno i besplatno pronaći bankovne račune koristeći središnji web registar Moj izgubljeni račun.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije